Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

5.6.1 Primární nádory jater

5.6.1 Primární nádory jater
 
 
Nejčastěji jde o primární hepatocelulární  karcinom. Přibližně 5 % nádorů vychází z nitrojaterních žlučovodů cholangiokarcinom. Jde opět o onemocnění vyššího věku, nejčastěji postihuje jedince ve věku 65-75 let. Incidence je 8 nemocných na 100 000 obyvatel. Nádor má jasnou geografickou distribuci. Výrazně vyšší je jeho incidence například v Japonsku a Číně.
 
Etiologie
Za vysoce rizikové faktory jsou považovány onemocnění hepatitidou C případně B, dále aflatoxiny a nitráty v potravě. Nádor relativně často vzniká v terénu jaterní cirhózy.
 
Diagnostika
Nádor nemá specifické klinické projevy. Vzhledem ke kompenzačním schopnostem parenchymu jater může být i pokročilý nádor bez jakýchkoli příznaků.
Prvým vyšetřením je sonografie. CT či MR nám dává informace o rozsahu onemocnění. Možná je i současná diagnostická punkce s odběrem materiálu na histologii. Z laboratorních vyšetření nám pomůže stanovení hladiny alfafetoproteinu (70 % hepatocelulárních karcinomů produkuje alfafetoprotein).
 
Léčba
Závisí od rozsahu postižení jaterních parenchymu.
 
Radikální léčba
Jedinou nadějí na zhojení dává chirurgický postup. Jaterní resekce. Jde o složité výkony, které by měly být prováděny ve specializovaných centrech. V indikovaných případech je možná i transplantace jater.
 
Paliativní léčba
V případě že je nádor chirurgicky neodstranitelný připadá v úvahu jeho zmenšení destrukce radiofrekvenční ablací, ať již otevřeně nebo pod CT kontrolou. Instilace 95% alkoholu do nádorového ložiska pod CT či sonografickou kontrolou je další možností paliativní léčby.
 
Radioterapie
Vzhledem k tomu že jaterní parenchym je radiosenzitivní, hrozí poškození nepostižené části jater. Proto je radioterapie indikována jen u objemných nádorů jako paliace.
 
Chemoterapie
Systémová chemoterapie je poměrně málo účinná, cílené podávání cytostatik cestou jaterní tepny vede ke zlepšení výsledků léčby.
 
Biologická léčba
Dobrý efekt má podávání inhibitorů tyrosinkinázy.