Osetrovatelsky_proces_a_potreby_cloveka

12.1.7 Realizace ošetřovatelských činností proti bolesti

12.1.7 Realizace ošetřovatelských činností proti bolesti
 
 
Management bolesti nemusí znamenat pouze tablety, injekce, infúze a dávkovače, existuje mnoho nefarmakologických možností léčby bolesti, které se stávají mezi širokou veřejností a zdravotníky velmi populární.

V léčbě bolesti lze uplatňovat farmakologickou i nefarmakologickou léčbu se zohledněním na pacienta jako individuum, kdy každému vyhovuje jiný přístup a postup.
Jeden z nejlépe rozpoznaných nedostatků v managementu bolesti je neadekvátní vzdělávání lékařského, ošetřovatelského
zdravotnického personálu, pacientů a jejich rodin. Nedostatečná znalost, chybné pojetí a setrvání některých mýtů, které obklopují management bolesti, zabraňují optimální analgesii u mnoha pacientů.
 
Podávání léků předepsaných lékařem

Farmakologická léčba
Většina z nás má své vlastní zkušenosti s léky tlumící bolest (analgetiky). Laická veřejnost zná většinou názvy léků na bolest, avšak málo kdo ví, že mezi nimi je rozdíl. Znají většinou ty, co jsou volně prodejné v lékárně a ty, které jsou na lékařský předpis. Předpokládají, že ty na lékařský předpis jsou asi účinnější. Bylo by vhodné, kdyby laici lékům více rozuměli a nebyli tolik závislí na reklamách a na různých pochybných informacích, které se beztrestně šíří.

Analgetika rozdělujeme do dvou velkých skupin na neopioidní a opioidní.
Neopioidní analgetika tlumí bolest snižováním prostaglandinů, které zvyšují tvorbu bolesti.
Opioidní analgetika tlumí bolest úplně jiným mechanismem, a to aktivací ovoidních receptorů v centrálním nervovém systému:

- Neopioidní analgetika
Neopioidní analgetika se ještě dělí na antipyretika a nesteroidní antiflogistika.

Antipyretika
Kyselina acetylsalicilová jedno z nejznámějších léčiv (Aspirin, Acylpyrin), se u nás nejčastěji používají na snížení horečky
při nachlazení a v malé dávce jako prevence infarktu myokardu. Nesmí se však používat při vředové chorobě, zvýšené krvácivosti a u dětí při virových onemocněních. Paracetamol (Paralen, Panadol, Mexalen aj.) je nejbezpečnějším analgetikem a v mnoha zemích také nejpoužívanějším. Tyto léky jsou po celém světě volně prodejné.

Nesteroidní antiflogistika
Nejčastěji užívaným neovoidním analgetikem je Ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, Brufen…) a Diklofenak (Dolmina, Veral, Voltaren). Jejich dávkování může být podle individuálních potřeb a snášenlivosti dosti rozdílné. Nevzniká na ně závislost, ale mohou mít vedlejší účinky.
 
- Opioidní analgetika
Opioidní analgetika patří stejně jako paracetamol mezi nejbezpečnější analgetika. Ne, že by neměly nežádoucí účinky, ale téměř žádný opioid po terapeutických dávkách a neinjekčním podání neohrožuje život pacienta. Opioidní analgetika často způsobují zácpu, celkový útlum, pocit na zvracení až zvracení nebo kožní projevy. Všechna opoidní analgetika jsou dostupná pouze na recept, slabší opioidy na běžný recept a silnější opioidy na recept s modrým pruhem, na který se předepisují léčiva se zvýšeným rizikem závislosti. Nejčastěji u nás předepisovaný je Tramadol (Tramal, Zaldiar, Tralgit, Protradon…). Analgetický účinek Tramadolu se dá podstatně zvýšit současným podáním paracetamolu. Výhodou Tramadolu je, že nezpůsobuje zácpu a prakticky ani závislost, někteří pacienti po něm mívají pocit na zvracení či závratě. Dále sem patří Kodein. Nejznámějším představitelem je Morfin, který je stále klasikou při léčbě silných bolestí a je vhodný jako analgetikum u akutního infarktu myokardy a kardiálního plicního edému.
 
Nefarmakologická léčba bolesti
Nefarmakologická léčba bolesti je v poslední době velmi populární. Lidé se při léčbě snaží vyhledávat šetrnější prostředky, než jsou farmaka a preferují léčbu, kterou jednoduše zvládnou sami. Všeobecně řečeno nefarmakologické přístupy nabízejí pro každého něco. Zahrnují konvenční postupy, jako jsou horké zábaly, vířivka, na smysly působící aromaterapie a masáže, využívá se i elektřina při vibracích a elektrické stimulaci nervu, zklidňující techniky jóga a meditace a moderní technologie takzvaný biofeedback.
 
Nefarmakologické terapie lze rozdělit do tří hlavních skupin:
A) fyzikální terapie,
B) alternativní a doplňkové terapie,
C) kognitivní a behaviorální terapie.
 
Tyto terapie se mohou využívat jednotlivě nebo se dají kombinovat.
 
A) Fyzikální terapie
Fyzikální terapie využívá fyzikální vlivy a metody rehabilitaci a obnovení normální funkčnosti jedince. Tyto terapie jsou velmi jednoduché a pacienti je mohou provádět sami, pokud jsou informování o způsobu používání terapie.
Do fyzikálních terapií zahrnujeme:
- terapii teplem,
- terapii chladem,
- terapii vibracemi,
- cvičení,
- imobilizaci.

Cílem fyzikální terapie je podpora zdraví jedince, prevence tělesného postižení, nemocí a poranění, redukce zánětu, snížení svalového napětí a navozuje relaxaci.

- Terapie teplem
Teplo vede ke svalovému uvolnění, zvětšuje prokrvení a zvyšuje pohyblivost tkání a může urychlit i hojení ran. Teplo často působí uklidňujícím způsobem. Jedná se o účinnou a snadno dostupnou léčbu.

- Terapie chladem
Chlad zvyšuje práh bolesti, snižuje otok a svalový spasmus. Používá se krátkodobě po extrakci zubu, po výkonech
na kolenech, drobných incizích, revmatoidní artritidě, bolesti hlavy a jiné. Dlouhodobá aplikace chladu vyvolává nepříjemné pocity a může způsobit až trauma. Metody terapie chladem zahrnují studené zábaly, sáčky s ledem či ledovou masáž. Terapie chladem zužuje krevní cévy v místě aplikace a to snižuje průtok krve v tomto místě, krev se zahustí a výsledkem
je snížení krvácení a zvýšené srážení krve. Aplikace chladu snižuje také tvorbu edému a snižuje tvorbu modřin.

- Terapie vibracemi
Terapie vibracemi zmírňuje bolesti znecitlivěním stimulované oblasti a má uklidňující účinky. Tato technika účinkující jako elektrická masáž bývá efektivní při těchto onemocněních:
- bolest svalů,
- bolest hlavy,
- chronická nenádorová bolest,
- nádorová bolest,
- fraktury,
- neuropatická bolest.
Vibrační přístroje jsou stojící nebo ruční jsou k dispozici ve formě vibračních polštářků, vibračních lůžek a vibračních křesel. Pro vyšší účinnost vibrací se používá nejvyšší rychlost vibrací, kterou pacient toleruje. Je důležité zjistit, jak dlouhá terapie přináší pacientovi nejvyšší úlevu od bolesti. Při nepříjemných pocitech se terapie ukončuje. Terapie vibracemi se nepoužívá u tromboflebitid, snadno se dělají modřiny a u popálenin a u řezných ran.

- Rehabilitační léčba
Rehabilitace je, dle světové zdravotnické organizace (WHO), soubor opatření směřující k optimální resocializaci jedince postiženého nemocí, úrazem nebo vrozenou vadou. Léčebná rehabilitace využívá metody manuální medicíny, fyzikální léčbu, pohybovou léčbu a jiné. Rehabilitace je především uplatňována v léčbě bolestivých poruch pohybového aparátu,
ale i k rekonvalescenci jiných stavů. Rehabilitace ovlivňuje jak periferní složku, tak i řídící procesy při poruchách motorické regulace. Ošetření periferního nocicepčního vstupu v místě poškození tkáně sníží periferní senzitizaci nociceptorů,
a tím i centrální senzitizaci takto je popsána vrátková teorie bolesti.

- Imobilizace
Imobilizace znamená znehybnění jedné nebo více částí končetin. Imobilizace snižuje bolest, ale i přesto není dlouhodobá imobilizace vhodná. Používá se až 48 hodin po operačním výkonu pro zlepšení rehabilitace a místního prokrvení. Je vhodná ke zmírnění akutní bolesti a ke stabilizaci fraktury. Imobilizace může být za pomocí trakce, sádrování nebo ortézy.
 
B) Alternativní a doplňkové terapie
Alternativní a doplňkové terapie výrazně rozšiřují možnosti léčby bolesti. Jsou to dnes často vyhledávané terapie. Tyto terapie se zabývají celým člověkem tělem, myslí i duchem a nejen pouze příznaky bolesti.

- Aromaterapie
Nebo li léčení vůněmi, využívá extrakty z vonných rostlin, přičemž se dají použít různými způsoby. Koupel s několika kapkami z levandulového extraktu nebo masáž patří k těm nejpříjemnějším metodám léčby bolesti. Rozumně prováděná aromaterapie nebolí ani neškodí. Některé vůně mohou škodit v těhotenství čí lidem s epilepsií.

- Muzikoterapie
Je to forma zvukové terapie. Hudba ovlivňuje vegetativní funkce - srdeční rytmus, krevní tlak, dýchání, svalový tonus, motoriku, termoregulaci, aj. Používá se ke zmírnění bolesti, , strachu při chirurgických nebo stomatologických zákrocích, a u po infarktových stavech, při léčbě dlouhotrvajících chorob a tuberkulózy. Lze využívat formy poslechu hudby, tvorby hudby, zpěvu, tance, hudebního a imaginačního cvičení. Terapie hudbou se provozuje v různých zdravotnických zařízeních v nemocnicích, v psychiatrických léčebnách, rehabilitačních zařízeních, centrech pro seniory, hospicích v zařízeních pro narkomany.

- Masáže
Patří mezi manuální stimulační metody. Mechanicky zlepšují prokrvení, lymfatickou drenáž a mají obecně dobrý psychický účinek. Kontraindikací masáží jsou čerstvé rány, transplantáty, hematomy, infekce, maligní onemocnění, onemocnění jater, ledvin a srdce.

- Akupunktura
Akupunktura patří mezi další stimulační metody a mají nezastupitelné místo v terapii bolesti. V akutním pooperačním období se užívá pouze ojediněle. Akupunktura má málo nežádoucích účinků, ale byly popsány vážné komplikace způsobené infekcí a nesprávným zavedením jehly. Provádí se zavedením tenkých kovových jehel pod kůži do specifických míst, kde obvykle zůstávají 20 až 30 minut.
 
C) Kognitivní a behaviorální přístupy
Kognitivní přístup k managementu bolesti se zaměřuje na ovlivnění interpretace bolesti.
Pomáhá pacientovi změnit reakce na bolest. Zahrnují meditaci, boefeedback a hypnózu. Tyto techniky zlepšují pocit pacienta, že má bolest pod kontrolou a dovolí mu se aktivně podílet na managementu bolesti.

- Meditace
Když se nedělá naprosto nic, když ustanou veškeré činnosti a jenom jste, pak je to stav, kterému se říká meditace. Nemůže se dělat, nemůže se pozorovat, musí se ho pouze pochopit. I myšlení je konání, koncentrace je také konání, kontemplace
je také konání. Jestliže alespoň na malý okamžik neděláte vůbec nic a jste jen tak ve středu svého bytí, v naprostém uvolnění, pak je to meditace. Meditace znamená uvědomování si. Všechno, co se dělá vnímavě, je meditace. Není to otázka činnosti,
je to otázka postoje. Co se pozoruje, na tom nezáleží. Chůze je meditace, pokud se kráčí vnímavě. Sezení je meditace, pokud se sedí vnímavě. Naslouchání ptákům je meditace, pokud se naslouchá vnímavě. Pouhé naslouchání vnitřnímu zvuku mysli je meditace. Meditace vyžaduje vnímavost a pozornost.

- Biofeedback
Někdy se užívá označení biologická zpětná vazba, je to terapeutický postup, kdy se měří fyziologické veličiny jako je krevní tlak, tep, tělesná teplota, pocení, svalové napětí v reálném čase a jejich prezentaci ve vhodné formě s vhodným komentářem a vysvětlením pacientovi. Pacient je částečně schopen tyto fyzikální hodnoty ovlivňovat vůlí a tak se je naučit částečně ovládat. Tato terapie využívá elektronických monitorů, aby se pacient naučil vědomé kontrole nad autonomními funkcemi. Když se naučí kontrolovat fyzikální funkce vůlí, může získat schopnost kontroly bolesti bez užívání léků na tomto principu je metoda založená.