Osetrovatelska_pece_ve_stomatologii

3.1 Anamnéza ve stomatologii

3.1 Anamnéza ve stomatologii
 
 
Odebrání anamnézy pacienta je při stomatologickém onemocnění stejně důležité jako v jiných medicínských oborech. Umožňuje nám získat přehled o celkovém zdravotním stavu pacienta a dojem o psychickém stavu pacienta. Pomáhá navázat kontakt s nemocným a získat jeho důvěru. Anamnéza musí byt uspořádaná a přesná. Postup je stejný jako u jiných lékařských oborů. Dospělých pacientů se ptáme na nejčastěji se vyskytující onemocnění, které mohou mít význam pro jeho stomatologické ošetření (např. kardiovaskulárního aparátu, krvácivé stavy, diabetes mellitus, onemocnění ledvin, štítné žlázy, infekční onemocnění, alergie). Zaznamenáváme rovněž abúzus alkoholu, či jiných návykových látek a kouření. Důležité je také zjistit pracovní prostředí pacienta, které může mít vliv na vznik chorobných stavů v dutině ústní (např. chemické látky, prašné prostředí). U ortodontických anomálií je důležitá rodinná anamnéza a dědičná onemocnění.
U dětí a těžce raněných osob v bezvědomí je nutné pátrat po údajích u rodičů nebo doprovázejících osob. V těchto případech je přesná anamnéza a její záznam velmi důležitý i z hlediska forenzního.
V případě odebírání anamnézy a vyšetření dětského pacienta je nutná účast jednoho z rodičů. Vhodné jsou cílené dotazy na onemocnění, průběh těhotenství, porodu a doby poporodní, zda bylo, či nebylo kojeno, porodní váhu a míru, prodělané infekční onemocnění, operace, vrozené vady, alergie a úrazy. V případě úrazu zkontrolujeme očkovací průkaz a podle potřeby zajistíme protitetanovou prevenci.
U hospitalizovaných dětí kontrolujeme vždy očkovací průkaz.