Osetrovatelska_pece_v_oftalmologii

4.1 Choroby spojivek

4.1 Choroby spojivek
 
 
Choroby spojivek – Conjunctivitis – zánět spojivky je způsobený infekcí, alergií, mechanickým nebo chemickým drážděním. Katarální zánět se projevuje svěděním, pálením, řezáním, často postihuje obě oči, může byt spojen s hlenovitou sekrecí.
 
Conjuktivitis epidemica – epidemický zánět spojivek je způsoben adenovirusy, onemocnění se projevuje edémem spojivek. Infekce se s šíří, postihne oči a rohovku.
Terapie - do spojivkového vaku se lokálně aplikují širokospektrální antibiotika, na zabránění sekundární infekce se do spojivkového vaku aplikuje výplach Oxycyanátem 1:5000, 1% AgNO3 2-3 denně.
 
Conjunktivitis purulenta – hnisavý zánět spojivek, vyvolávají různé druhy baktérii, nejčastější jsou stafylokoky, streptokoky, pneumokoky. Chronický zánět spojivek vyvolávají gramnegativní bakterie (Escherichia coli, Proteus mirabilis, Haemophilus duplex). Hnisavý zánět mohou vyvolat plísně, parazity.
Hnisavý zánět spojivek u novorozenců, kde původcem je gramnegativní gonokok, se dítě infikuje v porodních cestách. V ČR je uzákoněná profylaxe, každému novorozenci po porodu se aplikuje Ophthalmo–Septonex.
Terapie – do spojivkového vaku se lokálně aplikují širokospektrální antibiotika – dle kultivace a citlivosti. ATB se podávají v kombinaci s kapkami s dezinfekčním účinkem.
Postup při terapií oka – oko nezavazovat, tím rušíme samočisticí schopnost, oko často vyplachujeme, aplikujeme ordinované kapky a masti. Při ošetřovaní hnisavého zánětu dodržujeme hygienické požadavky (hygiena rukou, sterilní manipulace) při ošetření oka, protože záněty jsou vysoce infekční. Je důležitá edukace pacienta o dodržování hygienických opatření.
 
Conjunktivitidy novorozenců dochází k infikování spojivek v porodních cestách. V průběhu prvního měsíce po porodu se objevuje skupina typických conjunktivitid:
Toxická Conjunktivitida odezní do 24 hodin. Vzniká po kredeizaci či vkapáváním antibiotik po porodu.
Gonokoková conjunktivitida projevuje se tvrdým edémem víček a hustou hnisavou sekrecí. Neléčená vede k perforaci rohovky.
Bakteriální conjunktivitida - průběh jako u dospělých, objevuje se kolem 5. dne.
Inkluzní conjunktivitida - typická je hlenohnisavá sekrece a membrány na tarzální spojivce. Objevuje se 5-14 den po porodu.
Terapie - dle ordinace lékaře, sestra při podání léků asistuje lékaři, v případě podání léků sestrou, lék přesně zaznamená do dokumentace.
 
Choroby víček – vzhledem k různým tkáňovým prvkům, tvořícím strukturu víček, nacházíme různé chorobné procesy (infekce, alergické reakce, tumory víček degenerace), tyto procesy mohou být příčinou anomálního postavení a jiných změn víček.
Terapie – konzervativní, chirurgická.
 
Nádory spojivky jsou vzácné. Benigní nádory vyskytují se dermoidy, hemangiomy, papilomy, névy - jsou různě lokalizované pigmentové útvary, které se během života nemění (někdy se zvětšují během dospívání). Maligní nádory - maligní melanom, rovněž pigmentový se zvětšuje.
Terapie – při menším rozsahu je možná excize ve zdravé tkáni, někdy s excizí rohovky a skléry. Při prorůstání se provádí exenterace orbity. Epibulbární karcinom – provádí se excize do zdravé tkáně, eventuálně s ozářením.