Ekonomika a pojišťovnictví
4.2.1 Společnost s ručením omezeným
Pro vznik společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) zákon o obchodních korporacích stanoví poněkud volnější podmínky, než tak činil dosavadní obchodní zákoník. Zásadní změnou je minimální výše vkladu jednoho společníka stanovená na částku 1 Kč (minimální výše základního kapitálu společnosti není zákonně dána, neboť závisí na počtu společníků) a dále to, že zákon již nestanoví maximální počet společníků společnosti s ručením omezeným.
Společnost s ručením omezeným vytváří orgány, které jsou trojího druhu:
a) plenární orgán – tím je valná hromada. Ta je shromážděním společníků, na kterém společníci hlasují vahou svých podílů. V případě společnosti o jediném společníkovi má postavení valné hromady tento společník. Jeho rozhodnutí v takovém případě musí mít písemnou formu. Valná hromada je nejvyšším orgánem společnosti. Schází se minimálně jedenkrát za rok. Volí a odvolává všechny ostatní orgány společnosti a schvaluje hospodářský výsledek a jeho rozdělení. Kromě toho rozhoduje o dalších důležitých záležitostech života společnosti.
b) výkonný orgán - tím je jednatel (nebo jednatelé). Je-li jednatelů více, musí být stanoveno, jak jednají za společnost (zda každý sám nebo všichni ve shodě). Jednatel (jednatelé) má postavení statutárního orgánu. Tedy může obchodní společnost zavazovat ve všech věcech. Jednatele volí a odvolává valná hromada. Přísluší mu obchodní vedení společnosti. Jeho vztah ke společnosti není pracovněprávní, ale je obchodněprávní (nejčastěji na principu příkazní smlouvy). Jednatelem může být některý ze společníků nebo i třetí osoba.
c) kontrolní orgán - tím je dozorčí rada. Její zřízení je ve společnosti s ručením omezeným nepovinné (obvykle se nezřizuje). Volí ji a odvolává valná hromada. Jejím úkolem je kontrola činnosti výkonného orgánu (proto je výkon funkce jednatele neslučitelný s členstvím v dozorčí radě) a kontrola plnění usnesení valné hromady. Svá zjištění sděluje valné hromadě.
Účast společníka ve společnosti s ručením omezeným je převoditelná formou převodu jeho obchodního podílu. Ten může společník převést na jiného společníka, popř. na třetí osobu za podmínek stanovených vnitřním předpisem společnosti.
Obecně je podnikání ve formě společnosti s ručením omezeným nejčastější právní formou podnikání v České republice, a to se týká i podnikání ve zdravotnictví. Ve zdravotnictví má podnikání formou společnosti s ručením omezeným velmi časté uplatnění, ať už se jedná o společenství lékařů vykonávajících své specializace ve zdravotních střediscích či o podnikání v oblasti zdravotnického zásobování, distribuce léčiv apod. Právní formu společnosti s ručením omezeným mají i některé nemocnice.