Informační systémy ve zdravotnictví

5.3 Obecně o databázích

Tvorba a provoz elektronických databází vyžaduje používání nejmodernějších technologií a na výstavbě databázového systému spolupracují rozsáhlé týmy odborných pracovníků. Každá databáze má svou základnu periodik, ze kterých čerpá své údaje. U různých databází se mohou některá periodika překrývat, z některých může čerpat pouze určitá databáze. Pro přístup k databázím lze využít služeb odpovídajících producentů databází, ale zpřístupňováním daných údajů se věnují i další organizace.
Producenti databází:
1. Knihovny
2. Soukromé komerční instituce
3. Neziskové organizace
4. Mezinárodní oborové organizace
 
Přístup k databázím:
1. Přes internetové rozhraní producenta databáze
2. Přes databázová centra
3. Přes CD ROM
 
Dělení databází
Dělení databází není zcela jednoznačné, lze použít různá kritéria. Databáze tak lze například rozdělit podle typu zpřístupněné informace, podle způsobu zpřístupnění, podle druhu dokumentu nebo podle tematického zaměření databáze.
Podle typu informace
- Databáze bibliografické – tyto typy databází zprostředkovávají standardizovaným způsobem zpracované záznamy o primárních dokumentech. Záznamy obsahují pouze bibliografické údaje (autor, název, rok vydání, název časopisu, …) a údaje o obsahu (klíčová slova, deskriptory, abstrakt, …). Jedná se o informační zdroj, který neumožňuje přístup k plnému textu, ale pouze informuje o existenci dokumentu. Plný text musí uživatel dohledat v plnotextové databázi nebo v knihovně. Dříve jsme se mohli setkat téměř výhradně s těmito typy databází, v současnosti zůstávají hlavními zdroji informací, ale bývají již obohaceny odkazy na plné texty. Odkazy však často vedou na stránky jiných komerčních organizací, takže přístup k těmto textům bývá limitován podmínkami danými koncovou organizací.
- Fulltextové (plnotextové) databáze – v současnosti nabývají na významu databáze, které kromě bibliografických údajů obsahují přímo i celý článek v elektronické podobě. Neboť tento typ databází klade velké nároky na provoz a tím jsou potřebné i vyšší finanční prostředky, bývá přístup k tomuto typu databází často zpoplatněn.
- Faktografické databáze – jako výsledek vyhledávání je uživateli poskytnut soubor faktů a dat o určité věci či jevu. Může se jednat o chemické vzorce, tabulky, statistiky apod. Tento typ databází je rozšířen především ve fyzice, chemii, ekonomice a geografii.
- Encyklopedické databáze – přinášejí výklad jednotlivých pojmů z nejrůznějších encyklopedií a slovníků v elektronické podobě. Jedná se o obdobu standardní encyklopedie a slovníku v tištěné podobě obohacené o možnost rozšířeného vyhledávání (tento typ databází bývá někdy řazen mezi databáze faktografické).
 
Podle způsobu zpřístupnění
Databáze placené a volně dostupné – neboť tvorba databází je finančně náročná a často se touto činností zabývají komerční firmy, bývá přístup do databázových systémů umožněn po zaplacení licenčního poplatku. Setkáváme se i s přístupem k jedné databázi za různých podmínek v závislosti na poskytovateli dané služby. Producenti mohou zájemcům poskytovat i bezplatný časově omezený přístup na vyzkoušení daného produktu.
Některé databáze jsou dostupné bezplatně, popřípadě někteří poskytovatelé podmiňují přístupu k databázi řádnou registrací uživatele.
 
Podle druhu dokumentu
Standardně databáze evidují odpovídající články ze sledovaných časopisů, ale existují i databáze zabývající se speciálním druhem dokumentu jako jsou knihy, patenty či normy.
 
Podle tematického zaměření
Jedná se o databáze polytematické, které evidují informace z různých oborů, a na druhé straně se setkáváme s oborovými databázemi, které jsou zaměřeny pouze na daný specifický obor, jejichž příkladem jsou databáze zdravotnické.