Osetrovatelska_pece_o_seniory

6.10 Resortní bezpečnostní cíle

6.10 Resortní bezpečnostní cíle
 
 
Resortní bezpečnostní cíle MZCR se vyhlašují formou doporučené metodiky postupů vedoucích ke snížení rizik poškození pacientů (i jiných osob) v procesu poskytování zdravotní péče.
Bezpečnostní cíle:
1. Bezpečná identifikace pacientů. Zdravotnické zařízení vypracuje vnitřní předpis upravující správný postup při identifikaci všech pacientů. Vnitřní předpisy vyžadují minimálně dva nástroje k identifikaci pacienta, například jméno a datum narození. Identifikace pacienta se provádí vždy před podáním léčiv, krve a transfuzních přípravků, před odebíráním vzorků k laboratorním vyšetřením a před diagnostickými a terapeutickými výkony.
2. Bezpečnost při používání rizikových léčiv. Zdravotnické zařízení stanoví vnitřním předpisem spektrum léčiv s vyšší mírou rizika. K těmto léčivům patří vždy injekční roztoky chloridu draselného o koncentraci 7,45 % a vyšší, inzulíny a neředěné hepariny. Zdravotnické zařízení stanoví vnitřním předpisem postupy při objednávání, skladování a podávání léčiv s vyšší mírou rizika. Léčiva s vyšší mírou rizika nejsou umístěna na pracovištích zdravotnického zařízení, pokud to není z klinického hlediska nutné. Tam, kde zařízení jejich umístění připouští, jsou zavedeny postupy zabraňující nesprávnému podání.
3. Prevence záměny pacienta, výkonu a strany při chirurgických výkonech. Zdravotnické zařízení používá standardizovaný způsob označování místa výkonu a zajistí účast pacienta na označování místa operačního výkonu. Zdravotnické zařízení používá a dokumentuje předoperační bezpečnostní proceduru bezprostředně před zahájením operačního výkonu.
4. Prevence pádů pacientů. Zdravotnické zařízení zavede vnitřním předpisem proces vstupního hodnocení rizika pádu u pacientů a opakovaného hodnocení u pacientů, u nichž došlo ke změně zdravotního stavu či spektra užívaných léků. Zdravotnické zařízení zavede opatření ke snížení rizika pádů u pacientů vyhodnocených jako rizikových. Zdravotnické zařízení analyzuje sledované výsledky a pravidelně je vyhodnocuje. V případě potřeby stanovuje nápravná a preventivní opatření.
5. Zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče. Prevence infekce. Zdravotnické zařízení stanoví vnitřním předpisem postup mytí rukou, používání bariérových technik a dezinfekčních prostředků, které jsou základem prevence a kontroly infekcí. Zdravotnické zařízení zajistí, že mýdla, dezinfekční prostředky a ručníky či jiné prostředky na osušení jsou umístěny v těch oblastech, kde se vyžaduje mytí rukou a dezinfekční postupy. Zdravotnické zařízení stanoví vnitřním předpisem situace, kdy jsou ústní roušky, ochrana očí, ochranný oděv a rukavice vyžadovány, a zajistí dostupnost těchto ochranných pomůcek. Zdravotnické zařízení provádí pravidelná školení. Proces prevence a kontroly infekcí ve zdravotnických zařízeních je komplexním způsobem začleněn do celkového programu zvyšování kvality a bezpečnosti pacientů.
6. Bezpečná komunikace. Zdravotnické zařízení má vypracovaný standard na předávání informaci mezi zdravotnickými pracovníky. Soustředí se zejména na ordinace léků či výkonů lékařem po telefonu.
7. Bezpečné předávání pacientů. Zdravotnické zařízení má vypracovaný standard pro předávání pacientů například z oddělení na oddělení, z operačního sálu, z jednotky intenzivní péče apod. Soustředí se zejména na osobu, která pacienta doprovází a je za něho v tu chvíli odpovědná a také na dokumentaci, která by měla být vždy předána s pacientem.