Osetrovatelska_pece_o_seniory

8.6 Terapie

8.6 Terapie
 
 
Je nutné mít stále na paměti, že demence jsou onemocnění progredující a mají určitý zákonitý průběh, takže i péče se musí stále individuálně přizpůsobovat úrovni a možnostem každého nemocného. I přes intenzivní výzkum dosud není k dispozici lék ani metoda, která by nemoc vyléčila, či alespoň zastavila její progresi. Za úspěch farmakologické terapie lze v současnosti pokládat stabilizaci nemocného na určitou omezenou dobu a prodloužení doby soběstačnosti pacienta. Léčba by měla pozitivně ovlivňovat kognitivní funkce, kvalitu života a poruchy chování. Tohoto cíle lze lépe dosáhnout vhodnou kombinací léčby farmakologické a nefarmakologických intervencí. Ty mají zcela zásadní postavení, jsou mimo jiné i účinným prostředkem v redukci stresové zátěže pečujících. Pozitivně ovlivňují především psychiatrické komplikace onemocnění, lze je provádět ve všech stadiích nemoci a většinu z nich i v domácím prostředí.
 
Mezi nefarmakologické přístupy patří:
- Realitní terapie - konfrontujeme pacienta s realitou, jak jen to jde (časem, místem, osobou). Přistupujeme maximálně citlivě, neboť při intenzivní aplikaci můžeme vyprovokovat jeho agresivitu či úzkost.
- Reminiscenční terapie upevňuje sebeúctu a identitu pacienta, zlepšuje komunikaci mezi pacientem a pečovatelem. Příkladem může být prohlížení fotografií, starých filmů, předmětů z dřívějších dob.
- Validační terapie usiluje o zachování a posílení lidské důstojnosti. Nikdy neříkáme ne a postupnými kroky vedeme pacienta správným směrem. Laskavým odvedením pozornosti předcházíme nežádoucímu chování.
- Při léčbě užíváme environmentální manipulaci, která pomáhá k lepší orientaci, posiluje soběstačnost a zajišťuje bezpečí.
- Dotekem snižujeme agitovanost, můžeme zlepšit chování pacienta při jídle a tím pozitivně ovlivnit denní příjem potravy.
- Kognitivní trénink spočívá v upevňování dosud neztracených znalostí, má využití spíše v časných stadiích demence, jsme si vědomi, že přílišnými nároky bychom mohli zapříčinit frustraci nemocného.
- Muzikoterapie formou zpívání, improvizace, poslechu oblíbené hudby redukuje agitovanost pacienta a zlepšuje příjem potravy.
- Fyzickou aktivitu podporujeme pravidelnými procházkami, jednoduchými cviky pro zlepšení držení těla a rovnováhy, má pozitivní vliv na deprese, bloudění, agitovanost a zlepšuje také kvalitu spánku.
- Taneční terapie je metodou uznávanou a rozšířenou po celém světě. K tanci je přistupováno jako k terapeutickému pohybu a proto estetická stránka ustupuje do pozadí. Respektujeme ostych nemocných.
- V léčbě užíváme pracovní terapii, aktivizaci, vedení k soběstačnosti. Dbáme na dobrou informovanost rodinných příslušníků, neboť by tento přístup mohl být považován za neochotu personálu.
- Lifestyle approach neboli návod k pacientovi znamená vzájemné sdělení důležitých informací mezi pečujícími.
- Dalšími vhodnými přístupy jsou arteterapie, pet terapie a také léčba světlem, kde se pokoušíme například upravit poruchy spánku nebo zmírnit syndrom pozdního odpoledne, zapadajícího slunce (sundnowning), pro který je typická narůstající zmatenost na konci dne a během noci.
- Metoda Namaste je užívána v pokročilých až terminálních stadiích nemoci.
 
Vyjadřuje maximální úctu k nemocnému. V České republice není zcela běžně užívanou metodou i přes svou neobyčejnou lidskost a prostotu. Tato metoda vyžaduje zcela kvalifikovaný a kultivovaný pečující personál. Součástí se stávají i rodinní příslušníci či přátelé nemocných, kteří rovněž zpětně dostávají podporu a pomoc. Cílem tohoto přístupu je snaha o co největší pohodu a komfort pacienta v terminálním stadiu onemocnění demencí. Denní režim je maximálně podřízen nemocnému a jeho rodině.
 
Významnou pomoc a podporu pečujícím osobám poskytuje Česká alzheimerovská společnost. Nabízí konzultace, poradenství určené lidem trpícím demencí a jejich rodinným příslušníkům či přátelům, poskytuje i respitní péči (odlehčovací služba) v domácnosti. Organizuje kurzy a semináře, setkání rodinných pečujících,  má vytvořen certifikační systém Vážka, který je zaměřen na kvalitu zdravotně sociálních služeb pro lidi s demencí.