Osetrovatelska_pece_o_seniory

11.1 Specifické rysy nemocnosti seniorů

11.1 Specifické rysy nemocnosti seniorů
 
 
S věkem přibývají chronické degenerativní nemoci jako je osteoporóza, osteoartróza, kardiovaskulární choroby, cerebrovaskulární postižení a demence. Topinková (2005, s. 8-9) uvádí, že 90 % osob nad 75 let trpí jednou, či více chronickými nemocemi. Časté je sdružování nemocí a to bez vzájemné příčiny, nebo jedna nemoc zapříčiní další. Například zlomenina krčku femuru zapříčiní imobilizaci s následným vznikem dekubitů, svalových kontraktur, zánětu močových cest, flebotrombózy a dalších komplikací. Stejná autorka také popisuje klinický obraz a průběh nemoci u seniorů, který zahrnuje mikrosymptomatologii až asymptomatologii, nespecifické příznaky (nechutenství, únava), symptomy druhotného postižení, řetězení příznaků, atypické lékové reakce, prudké zhoršení stavu, vysoký invalidizující potenciál nemocí, který vede k nesoběstačnosti (TOPINKOVÁ, 2005).
 
Již několikadenní klid na lůžku zvětšuje u geronta křehkost kostí, vede k atrofii svalů, ke slábnutí reflexů regulujících krevní tlak – nehledě k tomu, že nucená nehybnost může pacienta zúzkostnit a rozesmutnit (HOLMEROVÁ, 2007).
 
Významné změny u seniorů:
­- Šedesátníkovy bicepsy mají poloviční sílu než dvacátníka.
­- Poloviční je vitální kapacita plic.
­- Ubývá funkčních tkání – ty nahrazeny vazivem.
­- Zuby pokud slouží pak jen z „dobré vůle“.
­- Oči jsou přecitlivělé ke světlu.
­- Zhoršení zraku až slepota.
­- Častá je nedoslýchavost, zejména klesá citlivost pro vysoké tóny.
­- Snižuje se látková výměna – hrozí obezita, pozor na šetrnost (finance) při omezování!! Hrozí kvalitativní podvýživa.
­- Přibývají (po padesátce) srdeční choroby, chronický zánět kloubů, vysoký krevní tlak, nemoci páteře a dolních končetin, nohou.
­- Po sedmdesátce je častá polymorbidita – současný výskyt více než jedné chronické choroby.
­- Častou příčinou nemoci či smrti ve stáří je PÁD či úraz (HOLMEROVÁ, 2007).
 
Stejně tak jako je zdraví výsledkem působení mnoha vlivů, tak i nemoc je zapříčiněna mnoha faktory, které se vzájemně ovlivňují. Ke stejné nemoci mohou jedinci dospět různými cestami, stejně tak jako mohou různými cestami dospět ke srovnatelnému zdravotnímu stavu. V této souvislosti je třeba zmínit salutogenezi, jejímž hlavním představitelem byl Aaron Antonovsky a která se zabývá studiem individuálních zdrojů zdraví. Je zde popisován význam celkového holistického postoje k životu – smysl pro integritu, v němž se uplatňují tři základní aspekty zdroje zdravotní síly:
- smysluplnost,
- vidění zvládnutelnosti úkolů,
- schopnost chápat dění.
 
Specifika chorob ve stáří:
1. Polymorbidita – souběžná přítomnost více onemocnění.
2. Vztah a podmíněnost zdravotní a sociální situace.
3. Zvláštnosti klinického obrazu – atypický průběh – mikrosymptomatologie, mono nebo oligosymptomatologie (ne všechny příznaky jsou patrné), vzdálené příznaky – v popředí jsou symptomy, které odpovídají jinému orgánu, sklon k chronicitě, sklon ke komplikacím.
 
Faktory ovlivňující dlouhověkost:
1. Genetika,
2. dobré společenské postavení a „bohatství“,
3. vysoká inteligence a dobré vzdělání,
4. ženské pohlaví,
5. aktivita, činorodost,
6. racionální životospráva,
7. současná medicína a technika (HOLMEROVÁ, 2007).