Osetrovatelska_pece_o_seniory

12.4.2 Compliance

12.4.2 Compliance
 
 
Pojmem compliance s lékovou terapií označujeme rozsah dodržování předepsaného lékového režimu pacientem. Farmakologická compliance klesá s počtem užívaných léků a s omezenou soběstačností (poruchy zraku, motorický deficit, poruchy paměti a úsudku). Sociální non-compliance je dána osamělostí, chudobou, event. izolací.
Důsledkem non-compliance, tj. nedodržení správného dávkovacího schématu, může být ohrožení terapeutického výsledku. Podle různých studií byla non-compliance zaznamenána v rozmezí 10–99 %. S rostoucím počtem léků roste i riziko non-compliance. Pacienti s velkým množstvím léků mají tendenci některé z nich vynechávat. V první řadě se to týká léků s nepříjemnými účinky (např. zvýšená diuréza u diuretik, zácpa při substituci Ca), event. léků, jejichž terapeutický účinek pacient bezprostředně nevnímá.
 
Nejčastějšími chybami ze strany pacientů bývá:
1. vynechání léku,
2. jeho užití ve špatné indikaci,
3. změna dávky, času a častosti užívání,
4. užití nepředepsaného léku (selfmedikace),
5. předčasné ukončení lékové terapie (SUCHÝ, 2011).
 
Sklady léčiv
Senioři své léky užívají, ale často to ani není v jejich silách. Nicméně docházejí stále ke svému lékaři se svými potížemi a místo toho, aby byli vyslechnuti a dostalo se jim jednoduché rady, bývají leckde ve spěchu lékařské praxe odbyti dalším receptem, který v lékárně ukázněně proměňují za léčivo a ukládají. Některé léky po projití expirační doby pouze ztratí svou účinnost (nitroglycerin a podobné látky), některé mohou být po delší době toxické (tetracykliny atd.). Seniorova lékárnička se tak stává nejen nebezpečnou dětem (ve smyslu „skladujte mimo dosah dětí“), ale také seniorům samým v případě, že se rozhodnou pro medikamentózní samoléčbu (HOLMEROVÁ, 2007).
 
Originální balení a jeho použitelnost pro seniory
Velmi dobře známe lahvičky s kapkami, které nekapou, střílející blistry s tabletami, které potom opakovaně a marně hledáme na podlaze. Krabičky, které se nám podaří otevřít až po hlubokém soustředění. Příbalové letáky s velikostí písma, které je téměř nečitelné. V tomto výčtu bychom mohli velmi dlouze pokračovat (HOLMEROVÁ, 2007).
 
Správné dávkování léku
Je možná nejobtížnějším problémem. V domácí péči používáme otevřené dávkovače, kam sestra připraví léky pro nadcházející dny do své další návštěvy. Většina pacientů seniorů ale služeb domácí péče nevyužívá, nepotřebují je. Potřebují však, aby léky, které mají užívat, užívali skutečně správně, pravidelně, aby na jednotlivé dávky nezapomínali a naopak léky nevzali opakovaně, protože si nejsou jisti, zda již tak učinili. Velmi by proto naší praxi pomohly jednoduché dávkovače připravené v lékárně vždy na určité období, jasně popsané dnem i dobou užívání tak, aby bylo zcela zřejmé, které léky má pacient ještě užívat a které již vzal (HOLMEROVÁ, 2007).