Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

6.2 Onemocnění kůže vyvolané parazity

6.2 Onemocnění kůže vyvolané parazity
 
 
Hlavní paraziti, kteří v našich krajinách vyvolávají, kožní změny jsou, zákožka svrabová, trombidie, vši, blechy, štěnice, různý hmyz, v přírodě klíšťata a roupi.
 
Svrab (scabies) – je nakažlivé silně svědivé onemocnění, vyvolávané zákožkou svrabovou. Svrab se přenáší nejčastěji z člověka na člověka na lůžku, při spaní z nečistého prádla, při pohlavním styku. Oplodněná samička je dlouhá 0,3 mm, zavrtává se do epidermis, z vajíček se líhne larva za 3 až 5 dní, dospělá zákožka se vyvine za 3 týdny. Za tepla, opouštějí zákožky chodbičky, což pociťuje nemocný jako svědění. Sameček je menší žije na povrchu kůže a vyvrtává povrchové a krátké chodbičky. Častá je nákaza infikovaným ložním prádlem, dosti častá je profesionální infekce u zdravotnického personálu.
 
Příznak svrabu se objeví za 3 až 6 týdnů po infekci, zvyšuje se silné svědění, při zahřátí večer na lůžku. Základní projev je světle červená papulka o velikosti špendlíkové hlavičky v místě konce chodbičky, kde se zákožka nachází, často uvidíme papulku několik milimetrů od ní o něco menší a tmavší, která představuje místo, začátku chodbičky, kudy zákožka do kůže vnikla. Zřetelnou chodbičku vidíme jen zřídka. Projevy se často sekundárně infikují. U čistotných lidí projevy bývají diskrétní a určení diagnózy je těžké. Diagnózu lze ověřit mikroskopickým průkazem zákožky. Svrab podléhá povinnosti hlášení, vyžaduje většinou několikadenní pracovní neschopnost.
 
Léčení: základními léky jsou síra ve vazelíně, nebo emulze Jacutin, Skabicid. Síra se vtírá 2x denně po dobu tří dnů do kůže celého těla, bez mytí, 4 den se pacient vykoupe, osobní prádlo a šatstvo se musí v týž den vyměnit, použité prádlo se vypere, lůžkoviny se vyklepou a dají se vyvětrat, postele a podlaha se vytřou dezinfekčním prostředkem. Dětem od 3–10 let se aplikuje Jacutin 2 dny po sobě na 3 hodiny a pak se smyje teplou vodou bez mýdla. Po léčbě přetrvává někdy svědění 1–2 týdny, způsobené potíráním léčivými přípravky a intenzivním mytím po léčbě. Proto je vhodně promazávat kůži mastným krémem. V případě postižení jednoho člena rodiny se musí přeléčit celá rodina.
 
Obr. č. 10 Svrab (scabies)
    
 
Zavšivení (pediculosis) na člověku parazitují tři druhy vší – veš vlasová (padiculus capitis), veš šatní (pediculus vestimenti), veš ohanbí neboli muňka (pediculus phtirius).
 
Veš vlasová (padiculus capitis). Vši se živí krví hostitele, kterou sají několikrát denně. Samička lepí vajíčka s chitinovým obalem, tzv. hnidy na vlasy, chlupy, nebo vlákna oděvu. Z hnid se líhnou larvy a vyvíjejí se v dospělé vši podle okolní teploty za 2–6 týdnů.
 
Léčba: nejvhodnější je Jacutin gel nebo Ortosan BF 45 - šampón ve spreji (pěna), hnidy potřeme 8% octem a vyčešeme hustým hřebenem. Tento postup opakujeme 2-3krát v intervalu 8-9 dnů. Léčení následků patří opět do kompetence lékaře.
 
Obr. č. 11 Veš vlasová
  
 
Veš šatní (padiculus vestimenti), je o něco větší než veš dětská, žije v záhybech prádla a šatů, vajíčka lepí na vlákna textilu, vzácně na chlupy těla. Je nebezpečný přenášeč skvrnitého tyfu, volyňské horečky a návratného tyfu. Léčba: Jacutin emulze, koupel, dezinfekce, dezinsekce prádla a šatstva.
 
Veš ohanbí (pedikulus phtirius) je ze všech nejmenší. Přenos se uskuteční pohlavním stykem, výjimečně půjčenými plavkami, nebo spaním na lůžku po nemocném. Postihuje genitál, podpaží, vousy, obočí (u mužů silně ochlupených). Hnidy se lepí na chlupy. Léčba: jakcutin emulze – nutno opakovat dvakrát během 14 dnů.
 
Klíště (Ixodes ricinus) přenáší různé infekční nemoci (klíšťová encefalitida, borelióza). Kousnutí nezpůsobí bolest, svědění ani zánět. Při nesprávném odstranění klíštěte, může vzniknout hnisavý zánět, nebo infekce. Na odstranění klíštěte jsou různé názory.
 
Roupi (oxyuriasis, enterobiasis) žijí v tenkém střevě u dětí. Samička klade v noci vajíčka v okolí konečníku. K infekci dochází perorální cestou – nedostatečná osobní hygiena, přenos vajíček z anální krajiny prsty do úst, nemytí zeleniny. Je nutné parazitologické vyšetření stolice na vajíčka roupů. Léčení určí lékař, důležitá je pečlivá hygiena.
 
Obr. č. 12 Roupi (oxyuriasis, enterobiasis)