Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

23 Ošetřovatelský proces u pacienta s poruchou vědomí

23 Ošetřovatelský proces u pacienta s poruchou vědomí
 
 
 
V lékařské praxi se pod pojmem vědomí rozumí takový stav, kdy si jedinec plně a správně uvědomuje sám sebe i své okolí, je schopen jednat podle své vůle a reagovat na zevní a vnitřní stimuly pomocí první i druhé signální soustavy, tedy včetně myšlení a řeči. Vědomí je zajišťováno interakcí mezi neurony mozkových hemisfér a aktivačním systémem retikulární formace horní části mozkového kmene a talamu. Odchylky od tohoto stavu lze označit jako poruchy vědomí. Fyziologickou poruchou vědomí je spánek, který je aktivním biologickým dějem, sloužícím k zotavení mozkové tkáně.
 
Vědomí je podmíněnou luciditou (jasnost vědomí) - je zachované jak po stránce kvantitativní (rozsah vědomí), tak i kvalitativní (obsah vědomí). Jedinec je bdělý (vigilní) a správně orientován.
 
Vigilita (bdělost) je kvantitativní charakteristikou vědomí, pokud je alterována, jde o kvantitativní poruchu.
 
Pokud je alterována schopnost vlastní identifikace jedince, nebo schopnost identifikace jeho vlastních prožitků (obsah vědomí), jde o poruchu kvalitativní.
 
Literatura:
DOSTÁLOVÁ, K. Vědomí a poruchy vědomí v medicíně [online].  Dostupné z: http://pfyziollfup.upol.cz/castwiki/?p=3942 [vid. 2013_09_09].