Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

24.2 Prostatitis

24.2 Prostatitis
 
 
Je zánětlivé onemocnění prostaty, které je vyvoláno bakteriemi přítomnými v moči nebo močové trubici. Vyskytuje se asi u 10 % mužů a projevuje se různými obtížemi. Jedním z projevů je bolest, hlavně v oblasti malé pánve, hráze nebo spodiny močového měchýře. Velmi často může vyzařovat i do jiných částí těla, čímž napodobuje i jiná onemocnění.
 
Prostatitida může být akutní a chronická. Mezi možné příčiny vzniku prostatitidy mohou patřit opakovaná traumata oblasti hráze, velmi často způsobená jízdou na koni či kole, excesy v sexu a životním stylu, autoimunitní onemocnění po infekci prostaty atypickými bakteriemi, chemicky indukovaný zánět z návratu moči do prostaty, neurogenní záněty nebo také určitá forma celiakie a alergie. Značnou mírou může přispět i stres nebo špatná hygiena.
 
Akutní prostatitida
Nejčastěji vzniká infikováním moče v močové trubici a jejím zpětným refluxem do prostatického vývodu. Bakterie se mohou dostat do močové trubice při pohlavním styku nebo také vzácně krevní cestou při jiném zánětlivém onemocnění či lymfogenní cestou (z konečných částí trávicího ústrojí) ze zánětů v okolí, např. z hemeroidů, bakterií z rekta atd. Infekce může vzniknout při katetrizaci močového měchýře. Velmi často ji vyvolávají gramnegativní tyčky, jako jsou třeba Escherichia coli. Diagnóza se určuje na základě klinického obrazu a fyzikálního vyšetření. Charakteristický je nález leukocytů v moči i prostatickém exprimátu. Akutní prostatitida dobře reaguje na antimikrobiální léčbu. Při akutní prostatitidě je prostata zvětšená, překrvená, pokud se objevuje ještě hnisavý zánět, můžou být viditelné i abscesy. Akutní zánět může přejít do zánětu chronického. Akutní prostatitida začíná náhle, ve většině případů vysokou teplotou se zimnicí spolu s nucením na moč a stolici. Močení může být bolestivé s častou frekvencí a objevuje se, stejně jako u benigní hyperplazie prostaty, nykturie. Se stupňujícím zánětem se zvětšuje bolest, hlavně v oblasti konečníku a hráze. Nemocný je schvácený, vyčerpaný, hrozí septický šok. Při vzrůstajícím edému a spazmu v oblasti hrdla močového měchýře může dojít k retenci moči. Diagnózu potvrzuje výrazná bolestivost při vyšetření per rectum.
 
Chronická prostatitida
Je také označována jako syndrom chronické pánevní bolesti nebo také prostatodynie. Postihuje většinou muže mladšího nebo středního věku. Je nejčastější urologické onemocnění mužů do 50 let a třetí nejčastější u mužů nad 50 let. Typické jsou mikční potíže a bolest v malé pánvi či genitálu. Velmi často je doprovázena sexuální dysfunkcí různého stupně. Chronickou prostatitidu můžeme dále rozdělit na bakteriální a nebakteriální. Bakteriální mohou způsobovat chlamydie a mykoplazmata.
Nebakteriální prostatitida je často doprovázena depresemi, úzkostnými stavy a emočním stresem.