Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

24.3.2 Rozšířené vyšetření

24.3.2 Rozšířené vyšetření
 
 
Vyšetření ultrazvukem je vyšetření neinvazivní. Lze jím zobrazit přes stěnu břišní močový měchýř a prostatu. Důležité je poučení pacienta o nutnosti plného močového měchýře při vyšetření, což znamená, že by asi hodinu před vyšetřením měl vypít půllitr až litr tekutin. K lepšímu zobrazení tvaru a velikosti prostaty může být také použita miniaturní sonda, která se zavede do konečníku.
 
Uroflowmetrie je metoda, pomocí které se měří rychlost proudu moči za určitou časovou jednotku. Měří se pomocí uroflowmetru. Větší efekt má, když je pacient v soukromí. Vyhodnocuje se pomocí uroflowmetrické křivky, která se při průtoku zaznamenává. Zaznamenán je průtok moči v milimetrech za sekundu, sledujeme objem vymočené moči, její maximální a průměrný průtok a dobu močení. Při normálním průtoku je křivka vysoká a krátká, oproti tomu při BHP je nízká a přerušovaná. Je to způsobeno tím, že čas močení se zvyšuje a maximální průtok se snižuje. Hodnota maximálního průtoku moči se mění v závislosti na věku.
 
Cystoskopie není často používané vyšetření, používá se spíše jako součást operační léčby u BHP. Vyšetřuje se pomocí cystoskopu, který se zavede přes močovou trubici do močového měchýře. Před zavedením se potře znecitlivujícím gelem, aby vyšetření nebylo bolestivé. Lékař pozoruje močový měchýř zevnitř a může tak odhalit příčinu možného krvácení. Při tomto vyšetření je důležitá asistence sestry, přístroj a pomůcky k vyšetření musí být sterilní, aby se předešlo možné infekci močových cest, která je při tomto druhu vyšetření přes dodržení všech aseptických podmínek velmi častá. Před vyšetřením se pacient vymočí. Cystoskopie se provádí v gynekologické poloze. V případě podezřelého nálezu může lékař ještě odebrat přes cystoskop vzorek tkáně. Po vyšetření může pacient cítit pálení či řezání při močení, což je způsobeno podrážděním sliznice v močových cestách cystoskopem.
 
Biopsie prostaty nebo také punkce prostaty se provádí při zvýšené hladině PSA nebo při nejistém nálezu při vyšetření per rectum. Spočívá v odběru vzorku tkáně prostaty a odeslání k přezkoumání. Jde o konečné stanovení diagnózy. Odebírá se pomocí punkční jehly, která se zavádí spolu s ultrazvukovou sondou konečníkem při místním znecitlivění. Poloha, kterou musí zaujmout pacient je stejná, jako při vyšetření per rectum, a to poloha na boku s koleny pokrčenými k bradě. Může se použít i gynekologická poloha. Důležité je vysazení antikoagulancií asi 10 dní před výkonem. Před výkonem se odebere ještě krev na APTT (aktivovaný parciální tromboplastinový čas), Quickův test a vyšetří se moč na bakteriologii. Pacientovi se podají antibiotika, den před vyšetřením, v den výkonu a následující den po výkonu, aby se snížilo riziko infekce. Je potřeba také vyprázdnit střevo pacienta. Pacient před výkonem podepisuje informovaný souhlas s vyšetřením a poučením o výkonu. Sestra připraví sterilní stolek, kde je punkční jehla, sterilní gumový prst, bioptický odběrový systém a pinzeta. Mimo sterilní stolek má nachystanou fixační látku (10 % formalín) v popsaných zkumavkách a mesocain gel v tubách i s aplikátorem, mesocain gel v 10 ml stříkačce, rektální rourku a rektální sondu. Samotné vyšetření se provádí s plným močovým měchýřem a trvá asi 15 minut, při tomto vyšetření lékař odebere více vzorků, přibližně 8. Vzorky musí být pečlivě uloženy, popsány a odeslány do bioptické laboratoře. Po výkonu se pacient vymočí a měl by také vypít asi půllitr tekutin. Při opětovném vymočení lékař zkontroluje, zda nedošlo ke komplikacím, např. krev v moči a konečníku. Pacient po vyšetření a kontrole odchází domů.