Osetrovatelska_pece_ve_stomatologii

3.3 Speciální diagnostika ve stomatologii

3.3 Speciální diagnostika ve stomatologii
 
 
 
Rentgenové vyšetření (RTG) – při onemocnění zubů a okolí kostí provádíme nejčastěji rentgenologický snímek. Typ snímku volíme podle rozsahu a umístění zobrazovaných struktur. Ortopantomograf je přehledné rentgenové vyšetření chrupu pacienta včetně přilehlých struktur. Intraorální snímek slouží pro detailnější zobrazení zubu nebo menší skupiny zubů. Sialografie je rentgenové vyšetření průchodnosti slinných žláz pomocí kontrastní látky.
Počítačová tomografie (CT) – počítačové zpracování RTG záření, které poskytuje detailní 3D zobrazení pacientova skeletu a jiných struktur včetně patologických ložisek a útvarů.
Magnetická rezonance (MR) – diagnostické zobrazení, které není na bázi RTG záření. Ve stomatologii se využívá méně často a to zejména k zobrazení útvarů
a tkání, kde chceme postihnout především měkké tkáně např. orofaciální tumory včetně angiomů a temporomandibulární kloub včetně jeho dynamiky. Při vyšetření MR není pacient vystaven ionizujícímu záření.
Ultrasonografie (US) – ve stomatologii se používá při vyšetření afekcí slinných žláz, detekci zvětšených cyst a mízních uzlin na krku a v submandibulární krajině, zjištění kolikvace u kolem čelistních zánětů.