Osetrovatelsky_proces_a_potreby_cloveka

17.1 Legislativní vymezení

17.1 Legislativní vymezení
 
 
Některá povolání jsou velmi náročná na odborné znalosti, jejich výkon je spojen s možností ohrožení zdraví a životů jiných lidí, a proto je nemůže vykonávat kdokoliv. Ve zdravotnictví je to profese lékaře, farmaceuta, stomatologa, lékárníka, sestry
a porodní asistentky aj. Kompetentní orgány na národní i mezinárodní úrovni (např. ministerstva zdravotnictví, Rada Evropy) tato povolání přísně kontrolují stanovením zákonných a podzákonných norem, kterými je regulují – proto tedy název regulovaná (chráněná) povolání.

Regulace uvedených povolání je dána stanovením některých závazných kritérií – stanovených v zákonných
a podzákonných normách, která musí člověk, vykonávající profesi, splnit.

Týkají se:

- Oprávnění k výkonu povolání. Zákon určuje, jak musí být člověk k povolání vzdělán – v řadě zemí je celé ošetřovatelství ošetřeno samostatným zákonem.

- Celoživotního vzdělávání. Týká se toho, jak člověk během profesního života udržuje svoji odbornost. Celoživotní vzdělávání pracovníků v regulovaných profesích je sledováno a cyklicky kontrolováno zpravidla systémem centrální registrace.

- Odborné náplně práce. Zákonné a podzákonné normy určují, za jakých podmínek je odborný pracovník oprávněn provádět odborné činnosti.

Jak je regulace povolání sestry prováděna u nás?
V současné době je u nás regulace povolání sestry a porodní asistentky určována jednak na národní úrovni ministerstvem zdravotnictví, jednak se vstupem ČR do EU také na mezinárodní úrovni Radou Evropy.
 
Regulované povolání sestry a porodní asistentky v současné době řídí normami:

1. Směrnice Evropského parlamentu a Rady:
- týkají se pouze regulovaných povolání v rámci EU (sestra, PA, lékař, veterinář, farmaceut, zubař, architekt),
- 2005/36/ES ze dne 7. září 2005, o uznávání odborných kvalifikací novelizována směrnicí 2013/55/EU (tato novela směrnice též upravuje tzv. Evropský průkaz, systém IMI – informace o zdravotnících, kteří budou migrovat),

2. Zákony:
- 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění zákona č. 125/2005 Sb.

3. Vyhlášky:
- 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků,
- 39/2005 Sb., novelizovaná vyhláškou č. 129/2010 Sb., kterou se stanoví minimální požadavky na studijní programy k získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání,

4. Metodický pokyn:
- pro studijní obor Všeobecná sestra VĚSTNÍK MZ ČR, 2008, částka 6,
- pro studijní obor Porodní asistentka VĚSTNÍK MZ ČR, 2009, částka 3.
 
Podrobnosti ve studijní opoře Zdravotnické právo ve vztahu k ošetřovatelství - .
Podrobnosti ve studijní opoře Metodický manuálu pro práci s ošetřovatelskou dokumentací - .
Podrobnosti ve studijní opoře Zdravotnické právo ve vztahu k ošetřovatelství - .
Podrobnosti ve studijní opoře Teorie ošetřovatelství - .
Podrobnosti ve studijní opoře Etika - .