Radiologie_a_nuklearni_medicina

11.1 Intervenční radiologie v oblasti hrudníku

11.1 Intervenční radiologie v oblasti hrudníku
 
 
K intervenčním výkonům na hrudníku patří punkce pleurální tekutiny pod USG či CT navigací, perkutánní biopsie z ložisek pod CT kontrolou, radiofrekvenční ablace (RFA).
 
Cílená biopsie ložiska je výkon, kdy pod CT kontrolou provedeme zacílení bioptické jehly do ložiska a odběr tkáně po místním umrtvení kůže a podkoží. Jedná se o rychlý výkon, jen minimálně bolestivý. Indikací k výkonu je nejčastěji určení benigní či maligní povahy léze; staging onemocnění u pacientů s malignitou, méně často zisk materiálu pro mikrobiologickou analýzu u pacientů se známou či suspektní infekcí.
 
Absolutní kontraindikací je nekorigovatelná koagulopatie, proto je nutné před výkonem vyšetření koagulačních parametrů. Relativní kontraindikací je špatná přístupnost ložiska, nespolupráce či neklid pacienta, výrazná kompromitace pulmonálních funkcí.
 
Výkon probíhá za hospitalizace, pacient je hospitalizován do následujícího dne.
Po výkonu se doporučuje minimálně 4 hodiny ležet v klidu na lůžku, pravidelné monitorování – měření krevního tlaku a pulzu, při dechových obtížích, kašli a bolestech na hrudníku je nutné indikovat RTG hrudníku. Komplikací výkonu je hlavně pneumothorax, krvácení… Proto je nutná dostupnost chirurgické intervence.
Radiofrekvenční ablace (RFA)
 
Klinické výsledky RFA plic nejsou dosud jednoznačné. Obecně lze říci, že při léčbě plicního tumoru je preferována radikální operace (lobektomie, pulmonektomie), kompromisním řešením je klínovitá resekce a metodou poslední volby je RFA (viz níže).