Ochrana_verejneho_zdravi

9.1 Kategorizace prací

9.1 Kategorizace prací
 
 
Podle míry výskytu rizikových faktorů, které mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců, a jejich rizikovosti pro zdraví se práce zařazují do čtyř kategorií – kategorizace prací. Kategorizace prací je prováděna dle „zákona č. 258/2000 Sb.“, ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií ve znění vyhlášky č. 107/2013 Sb.
Rizikové faktory specifikuje zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.  Jedná se o faktory fyzikální (například hluk, vibrace, neionizující záření a elektromagnetické pole), chemické (například karcinogeny), biologické činitele (například viry, bakterie, plísně), prach, fyzická zátěž, psychická a zraková zátěž a nepříznivé mikroklimatické podmínky (například extrémní chlad, teplo a vlhkost).
Do kategorií se nezařazují práce prováděné na pracovištích staveb prozatímně užívaných ke zkušebnímu provozu, který nepřekročí jeden rok.
 
Dle vyhlášky č. 432/2003 Sb., v platném znění se hodnotí tyto faktory:
- prach
- chemické látky
- hluk
- vibrace
- neionizující záření a elektromagnetické pole
- fyzická zátěž
- pracovní poloha
- zátěž teplem
- zátěž chladem
- psychická zátěž
- zraková zátěž
- práce s biologickými činiteli
- práce ve zvýšeném tlaku vzduchu
 
Případné změny podmínek výkonu práce, která má vliv na zařazení do kategorie třetí nebo čtvrté, je zaměstnavatel povinen předložit bezodkladně nový návrh kategorizace příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví.
 
Jednotlivé práce se zařadí podle výše uvedených faktorů do kategorií 1-4. Pro celkové zařazení je směrodatný faktor, u něhož je zařazení nejvyšší.
 
Kategorie prací 1
Zařazení prací do kategorie 1 se nemusí oznamovat orgánu ochrany veřejného zdraví.
 
Kategorie prací 2
Zařazení prací do kategorie 2 se musí oznámit orgánu ochrany veřejného zdraví (KHS), místně příslušnému podle výkonu práce, který posoudí správnost zařazení a bere ho na vědomí. V některých případech může orgán ochrany veřejného zdraví rozhodnout, že práce kategorie druhé budou pracemi rizikovými.
 
Kategorie prací 3 a 4
Při zařazení prací do kategorie 3 a 4 zaměstnavatel podává orgánu ochrany veřejného zdraví návrh na zařazení. O zařazení do kategorie 3 a 4 rozhoduje příslušná KHS. Návrh předkládá zaměstnavatel, a to do 30 kalendářních dnů ode dne zahájení výkonu prací. Při rozhodnutí o zařazení do kategorie 3 a 4 se rozhodnutím zároveň stanoví minimální náplň a frekvence preventivních lékařských prohlídek pracovníků a mohou se stanovit termíny měření škodlivin, případně fyzikálních faktorů na pracovišti.
V případě změny podmínek výkonu práce, která má vliv na její zařazení do kategorie třetí nebo čtvrté, je zaměstnavatel povinen bezodkladně předložit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví návrh na změnu zařazení do jiné kategorie.
 
Zaměstnavatel v návrhu na zařazení práce do kategorie uvede
- označení práce
- název a umístění pracoviště, kde je daná práce vykonávána
- výsledky hodnocení expozice fyzických osob vykonávajících danou práci jednotlivým rozhodujícím faktorům pracovních podmínek v charakteristické směně
- délku směny
- návrh kategorie, do které má být práce zařazena
- počet zaměstnanců vykonávajících danou práci, z toho počet žen,
- opatření přijatá k ochraně zdraví zaměstnanců vykonávajících danou práci
 
Zaměstnavatel je povinen neprodleně oznámit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví práce, které zařadil do druhé kategorie, a údaje rozhodné pro toto zařazení.
V případě změny podmínek výkonu práce, která má vliv na její zařazení do kategorie třetí nebo čtvrté, je zaměstnavatel povinen bezodkladně předložit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví návrh na přeřazení.
Měření a vyšetření pro účely zařazení prací do druhé, třetí nebo čtvrté kategorie nebo změn zařazení prací do těchto kategorií může zaměstnavatel provést jen prostřednictvím držitele osvědčení o akreditaci nebo držitele autorizace k příslušným měřením nebo vyšetřením.