Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

7.4.2 Sekundární prevence

7.4.2 Sekundární prevence
 
 
Sekundární prevenci můžeme rozdělit na individuální a mamografický screening.
Individuální sekundární prevencí rozumíme omezení působení rizikových faktorů na konkrétního jedince. Patří sem především omezení tučných jídel, udržování optimální tělesné váhy, nekouření, omezení pití alkoholu, samovyšetřování prsů 1x měsíčně.
 
Mamografický screening
Cílem je odhalit prekancerózy a nepokročilé (asymptomatické) formy onemocnění v populační skupině s narůstajícím rizikem vzniku onemocnění (ženy nad 45 let).
Probíhá formou speciálního RTG vyšetření mamagrafie. Technicky jde o digitalizovaný přístroj, který snižuje radiační zátěž a zkušený rentgenolog je schopen odhalit léze o velikosti 1 mm.
Screeningová mamografie je hrazená ze zdravotního pojištění u asymptomatických žen (tj. bez klinického podezření na nádor prsu) ve věku nad 45 let v dvouletém intervalu. Vyšetření jsou prováděna na akreditovaných pracovištích, která jsou vybavena odpovídající přístrojovou technikou tak personálně. Vyšetření se v případě nutnosti doplňuje ultrazvukovým vyšetřením. U žen mladších 45 let si vyšetření hradí nemocná (cca 700 Kč). Ve věku do 40 let je vhodnější ultrazvukové vyšetření. Mamografie je schopna odhalit 95 % nádorů. Mamografie může odhalit malé, nepokročilé nádory, jinými metodami nezjistitelné!!