Osetrovatelska_pece_o_dite

17.4 Ošetřovatelská péče

17.4 Ošetřovatelská péče
 
 
Péče o vyprazdňování moči (v případě, že se dítě nevymočí do daného časového intervalu, informujeme lékaře).
Retence – u větších dětí můžeme zkusit posadit dítě na nočník či toaletu, podat nápoj, přiložit obklad na podbřišek, pustit proudem vodu, aby ji dítě slyšelo. Další možností je zavedení jednorázového nebo permanentního močového katétru.
 
Enuréza – co nejdříve odstranit příčinu, zahájíme individuální výchovu (navození životosprávy především spánku a příjmu tekutin). Dítě za pomočení netrestáme, snažíme se zvyšovat jeho aktivní spolupráci. Navozujeme správný rytmus močení přesunem tekutin na odpolední hodiny a omezení příjmu tekutin na 4 hodiny před spaním. Součástí péče je psychoterapie a socioterapie.
 
Inkontinence – základem je prevence vzniku infekce, péče o hygienu perianální oblasti, o vyprazdňování močového měchýře pomocí ČIK (čistá intermitentní katetrizace, je-li rodič nebo dítě schopno provádí se  5–7x denně), variantou je využívání plenkových kalhotek, absorpčních plen, vložek, urinálních kondomů apod.
 
Péče o dítě s permanentním močovým katétrem – po přísně aseptickém zavedení, fixujeme naplněním balonku fyziologickým roztokem nebo aqua pro injectione (množství najdeme na katétru). Sledujeme funkčnost, umístění do spádu, množství a barvu odváděné moči.
 
Péče o dítě s punkční urostomií – katétr se zavádí do močových cest perkutánní cestou (nefrostomie – ledvinná pánvička, epicystostomie – močový měchýř). Místo vpichu ošetřujeme asepticky, napojíme na sběrný systém.
 
Péče o dítě s nástěnnou urostomií – (nefrostomie, ureterostomie, vezikostomie), využíváme sběrné sáčky, které brání návratu moči ke stomii.
Ve všech uvedených případech zapojujeme pacienta i rodiče zapojit do zásad péče, navozujeme správné hygienické návyky. Využíváme edukační materiály, cílem je dosažení sebeobsluhy pacienta v maximálně možné míře.
 
Monitorování krevního tlaku – zachycení hypertenze (u dětí je definována jako zvýšení krevního tlaku nad 95. percentil pro daný věk či tělesnou výšku a naměřené nejméně třikrát ve třech různých dnech).
Orientační vzorec pro TK (systolický tlak 95 + věk v rocích, diastolický tlak 55 + věk v rocích tj. u 3 letého dítěte 98/58). Základem správného měření je výběr manžety správné šíře (40 % obvodu paže), měření za standardních podmínek (vsedě, v klidu, na pravé paži, končetina ve výši srdce, zvyšovat tlak v manžetě jen dokud hmatáme pulz na arteria radialis), výsledný zápis v dokumentaci: 115/65, PHK, 13 cm, v sedě.
 
Spolupráce s nutriční terapeutkou, dodržování pitného režimu a diety (výrazné omezení bílkovin může mít i negativní vliv na rostoucí organismus ve smyslu katabolismu a tím zhoršení nutričního stavu).
 
Sledování hustoty moči:
HUSTOTA MOČI
 
novorozenec do 7 dní
1010-1018
kojenec
1002-1004
dítě 2 roky
1010
dítě 5 let
1012-1024
dospělý
1010-1020
 
Pitný režim:
Optimální příjem tekutina za 24h urči dle:
60 ml–100 ml/kg/24 h        novorozenec
120 ml-150 ml/kg/24 h       kojenec
100 ml/kg/24 h                    batole
90 ml/kg/24 h                      předškolní děti
60 ml-70 ml/kg/24 h           školní dítě
30 ml/kg/24 h                      dospělý