Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

19.6 Protézování

19.6 Protézování
 
 
Po amputaci končetiny je třeba pacienta vybavit pomůckou k nahrazující končetinu nejen kosmeticky (epitéza), ale především funkčně (protéza). Ne všichni amputovaní však protézu využívají (pouze mezi 70-90 %) a pohybují se spíše na vozíku.

Protézy dolních končetin
Protéza pro dolní končetinu se standardně skládá ze tří částí. Je to lůžko protézy (pahýlová objímka), trubková konstrukce a chodidlo.
Protézy dolních končetin je možno stavět dvěma způsoby. Klasická technologie stavby využívá kůži, kov, plsť a dřevo a protéza se připevňuje k tělu pomocí pásků a popruhů. Nyní se spíše užívají moderní technologie, jako jsou techniky podtlakového lití pryskyřičných plastů, vysokoteplotních i nízkoteplotních termoplastů a především užívání předem vyrobených dílů. Protéza je pak sestavována jako stavebnice z vysoce kvalitních, ale díky sériové výrobě výrazně levnějších dílů jako jsou klouby, konstrukce, chodidla či silikonové vložky.
 

Obr. 3: Pahýlový návlek bércový, který umožňuje správné nasazení protézy a chrání amputační pahýl (z propagačního materiálu firmy Sanomed)

Typy protéz
Sandálové protézy se užívají v případech amputací v Lisfrankově nebo Chopartově kloubu. Po aplikaci na nohu se obouvají do sériové nebo ortopedické obuvi.
Štítové protézy indikujeme v případech amputace ve vyšší oblasti nohy, jako jsou amputace dle Pirogova, Symea. Protéza se kryje punčochou a obouvá se do ortopedické obuvi.
Bércové protézy jsou jedny z nejčastěji konstruovaných a v moderním provedení pak umožňují vysoce kvalitní chůzi, bez kulhání.
 

Obr. 4:  Bércová protéza (z propagačního materiálu firmy Sanomed)

Stehenní protézy se konstruují se speciálními kolenními klouby. Dříve měl kloub mechanickou západku, která umožňovala flexi po odjištění při sedu, ale na chůzi byl kloub fixován v extenzi. Nyní jsou již protézy vybaveny speciálními klouby umožňujícími chůzi.
 

Obr. 5: Stehenní protéza (z propagačního materiálu firmy Sanomed)
  
V poslední době se díky rozvoji moderních technologií začínají při konstrukci protéz užívat počítače s polohovými čidly. Tyto, tzv. inteligentní protézy umožňují pohyb nemocným po složitých a rozsáhlých amputacích například po exartikulaci v kyčelním kloubu.
 

Obr. 6: Stehenní protézy připravené ke cvičení v Rehabilitačním ústavu Kladruby
 

Obr. 7: Moderní kloub nahrazující koleno u stehenní protézy
 
Protézy horní končetiny

Konstrukce protéz horní končetiny je odlišná od protéz dolní končetiny, jelikož neslouží k chůzi, ale k sebeobsluze a práci, kdy je spíše než pevnost požadována drobná motorika. Dříve se užívaly spíše epitézy, které měly jen kosmetickou funkci a byly dřevěné či pokryté PVC rukavicí vhodné barvy samozřejmě bez pohybu prstů. Pracovně se tento typ dá použít pouze k jednoduchému přidržování předmětů, jejich posouvání po podložce.
Vyšším stupněm jsou kosmetické protézy s mechanickou dlaní, která nahrazuje ruku jak kosmeticky, tak i částečně funkčně, jelikož umožňuje pasivní otevření dlaně např. druhou rukou a vložení předmětů do dlaně. V oblasti horní končetiny se stále častěji používají k obnově funkce ruky myoelektrické protézy, kdy se k iniciaci pohybu protézy, který je zajištěn elektromotoricky, využívají signály z daných svalových skupin. Můžeme tak dosáhnout provedení přesného pohybu jako je otevírání a zavírání dlaně, obě rotace v zápěstí či flexi a extenzi v loketním kloubu.
 

Obr. 8:  Kosmeticky dokonalá protéza horní končetiny (z propagačního materiálu firmy Sanomed)