Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

15.6 Chronický algický vertebrogenní syndrom

15.6 Chronický algický vertebrogenní syndrom
 
 
Jde o velmi častý soubor obtíží pacientů, který se projevuje bolestmi v zádech a omezenou hybností páteře, často zaujímají nemocní vynucenou anatalgickou polohu. Projevuje se svalovými a úponovými bolestmi, někdy charakter pseudoradikulárních obtíží, při radikulárních příznacích je třeba vyloučit diskovou hernii nebo jinou příčinu komprese kořenu. Obtíže bývají dlouhodobé, v periodách se opakují. Vyvolávajícím momentem bývá jednorázové nebo opakované fyzické přetížení páteře, prochladnutí, dlouhodobá nucená poloha apod. Rozlišujeme syndrom na organickém podkladě a syndrom funkční.
Organický syndrom má etiopatogenetický podklad nejčastěji v degenerativních procesech – viz spondylóza a spondylartróza, nutno ale vyloučit ostatní možné příčiny (hernie disků, záněty, tumory).
Funkční syndrom – při vyšetření neodhalíme zřejmou patologickou příčinu. U náhle vzniklých obtíží charakteru lumbaga se může jednat podle některých autorů o uskřinutí synoviálních výchlipek kloubních pouzder, tzv. meniskoidů. Syndrom blokády kostovertebrálních skloubení může imitovat obtíže jako při infarktu myokardu. Může jít i o svalové a viscerovertebrální poruchy.
 
Terapie
Konzervativní: krátkodobě klid na lůžku, myorelaxantia, analgetika, NSA. Analgetické rehabilitační procedury. Vyškolení lékaři mohou provádět mobilizace nebo manipulace páteře a žeber, ale vždy až po rtg vyšetření. Funkční vertebrogenní algický syndrom je vděčným polem působnosti různých chiropraktiků a osteopatů.
Praktický význam: neodborná manipulace páteře u nedostatečně vyšetřeného pacienta může vést ke vzniku těžké neurologické poruchy až k úplné kvadruplegii nebo i ke smrti pacienta.
  
 
Obrázek 5 Dermatomy
  
 
Obrázek 6 Mobilní segment páteře
  
 
Obrázek 7 Funkce zdravé ploténky