Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

5.3 Zobrazovací metody

5.3 Zobrazovací metody
 
 
Mají pro diagnostiku malignit značný význam. Díky nim můžeme stanovit umístění nádoru, jeho velikost, šíření a případné postižení lymfatických uzlin.
 
Sonografie
Principem metody je zpětný odraz ultrazvukového vlnění o frekvenci 2-18 Megahertz a intenzitě maximálně 10 Wm-2 na rozhraní dvou tkání. Odraz vzniká díky tomu, že tkáně mají různou hustotu a ultrazvuk se v nich šíří odlišnou rychlostí. Odražený signál je registrován zesilován a graficky upravován do podoby obrazu. Výhodou vyšetření je jeho snadná dostupnost, dále to, že jde o neinvazivní, nebolestivou metodu. Ultrazvukové vyšetření tedy nezatěžuje nemocného Nevýhodou je to, že se jedná o expertdependentní metodu (výsledek závisí na osobní zkušenosti vyšetřujícího lékaře). V onkologické diagnostice dominuje sonografie při vyšetření štítnice spolu s punkcí podezřelých ložisek ve tkáni štítné žlázy. Nezastupitelnou roli má sonografie při vyšetření prsu a prostaty.
 
RTG vyšetření:
W.C. Röntgen roku 1985 objevil využití paprsků, které tehdy nazval paprsky X pro pozorování kostních struktur. Jde o ionizující záření, o vlnových dekách mezi 10 nanometry až jedním pikometrem, které tedy může poškodit pacienta.
Základem vyšetření je různá hodnota pohlcování rentgenového záření v různých tkáních a následná detekce změn intenzity záření poté co prošlo vyšetřovanou částí těla.
 
Skiagrafie Jde o tak zvané prosté snímky, obraz je zachycován na film, či digitálně přenášen na nosné medium. Používá pro vyšetření skeletu či plic.
 
Skiaskopie nám umožňuje sledovat činnost některých orgánů v reálném čase. Nutné je podání kontrastní látky, které nám zvýrazní některé orgány. Tu lze při speciálních vyšetřeních možné podat přirozenými otvory (ústy, konečníkem) či nitrožilně. Při tomto vyšetření můžeme zachytit například zúžení jícnu, nebo tlustého střeva nádorovým procesem.
 
Mamografie je speciálním vyšetřením prsů s vysokou rozlišovací schopností.
CT vyšetření (termín CT vznikl z anglické zkratky slov computed tomography).
Při CT vyšetření se zdroj RTG paprsků a soustava detektorů, otáčí kolem pacienta. Druhou technickou možností je pevný vějíř detektorů kolem nemocného, otáčí se pouze zdroj záření. Výsledkem počítačového zpracování absorpce záření je obraz příčného průřezu tělem. Získaná informace je dále zpracovávána, takže je možné získat trojrozměrný obraz orgánů (například takzvaná virtuální koloskopie). Ke zvýraznění orgánů se u CT vyšetření podává jodová kontrastní látka nitrožilně, či perorálně.
CT vyšetření nám umožňuje získat přesné informace o velikosti a přesné lokalizaci patologického procesu. Nevýhodou je cena vyšetření a radiační zátěž nemocného.
 
Radiační zátěž pří RTG vyšetření
Každé RTG vyšetření je spojeno s určitou radiační zátěží. Proto je nutné zajistit, aby se některá z vyšetření zbytečně neopakovala. Průměrná radiační zátěž pro jednotlivá vyšetření je uvedena ve věstníku ministerstva zdravotnictví.
 
Role sestry při RTG vyšetření:
Před vyšetření má být nemocný seznámen s plánovaným vyšetřením. Za indikaci k vyšetření odpovídá ošetřující lékař za jeho provedení vyšetřující lékař a radiologický asistent. Na sestře spočívá případná řádná příprava nemocného k vyšetření, pokud je požadována, podání premedikace (u některých RTG metod, kde se při vyšetření aplikuje kontrastní látka). Nutné je přesvědčit se, zda nemocný není alergický na kontrastní látky!
 
Magnetická rezonance zkratky MR, MRI vznikly z anglického z anglického „magnetic resonance imaging“.
Principem metody je chování jader atomu vodíku) ten tvoří značnou část lidského těla) v silném magnetickém poli a detekce změn jejich chování poté co působení tohoto magnetického pole ustalo.
Vyšetření většinou nevyžaduje žádnou speciální přípravu, zpravidla se provádí v několika sériích, z nichž každá trvá řádově minuty, a tudíž celková doba vyšetření je
cca 20–40 minut.
Vzhledem k délce vyšetření a relativně značnému hluku během něj je nutná dostatečná spolupráce pacienta při vyšetření.
Vyšetření nevystavuje nemocného radiační zátěži. Výsledkem vyšetření je zobrazení obdobné jako při CT.
Magnetická rezonance poskytuje na rozdíl od CT zobrazení vysoký tkáňový kontrast. V praxi to znamená, že zachytíme anatomická detaily, které CT vyšetření nezaznamená! Nejsou aplikovány jodové kontrastní látky. Kontraindikací vyšetření je přítomnost kovu (feromagnetického) v těle. Relativní nevýhodou je délka vyšetření ve srovnání s CT vyšetřením, finanční nákladnost a menší dostupnost vyšetření.
Nutná je dostatečná spolupráce pacienta při vyšetření.
 
Role sestry před MR vyšetřením
Spočívá především v dostatečném poučení nemocného o významu vyšetření a jeho průběhu. Je nutné se přesvědčit, že nemocný nemá v těle magnetické materiály (kardiostimulátory, staré typy osteosyntetických materiálů, piercing).
 
Metody nukleární medicíny v onkologické diagnostice
Nukleární medicína používá v diagnostice malignit zvýšenou akumulaci radioizotopů, gama zářičů v některých tkáních a orgánech. Může tedy zachytit patologický metabolizmus nádorem postižených tkání a orgánů přesná anatomická lokalizace procesu je ovšem značně omezená. Diagnostický postup spočívá v podání radiofarmaka (izotop s krátkým poločasem rozpadu) a sledování jeho akumulace přístrojem – gamakamerou.
V onkologické diagnostice se nejčastěji používá při vyšetření štítné žlázy (používaný izotop je Jod 131) a diagnostice kostních metastáz (nádory prostaty a prsu) izotop Technecium 99.
 
PET (pozitronová emisní tomografie) 
Je metoda nukleární medicíny spočívající v podání metabolicky aktivního radiofarmaka. To se hromadí v tkáních se zvýšeným metabolismem (nádory a jejich metastázy). Abychom získali přesnější informaci o lokalizaci patologického vyšetření, je toto vyšetření kombinováno s CT. Hovoříme poté o PET CT. Vyšetření může ovšem detekovat veškerá ložiska se zvýšeným metabolizmem (zánět, jizvy časně po operaci) ne pouze nádor!
 
PET CT
Nemocnému je před, nalačno podána dávka radiofarmaka, které má stejný metabolismus jako glukóza. Nejčastěji jde o 18F-FDG], FDG), tedy molekula, která se od normální glukózy liší tím, že je kyslík na pozici 2' nahrazen izotopem 18 fluoru.
Jde o beta zářič, který vyzařuje pozitrony (elektrony s pozitivním nábojem). Ty v tkáni anihilují s elektrony a vznikají dva fotony, které jsou následně detekovány. Současně je prováděno CT vyšetření.
PET CT je ekonomicky náročná metoda. Je-li správně indikována, přináší nesmírně důležité diagnostické informace. Například lokalizace nádoru, který nebylo možné zjistit ostatními zobrazovacími metodami, nebo uzlinové postižení či vzdálené metastázy.
 
Role sestry při vyšetřeních metodami nukleární medicíny.
Vzhledem k tomu, že nemocnému je podáváno radiofarmakum, má každé vyšetření speciální režim před vyšetřením a krátkou dobu po vyšetření.
U PET CT, kdy radiofarmakum je pro nemocného připravováno krátce před vyšetřením, je nemocný o vyšetření detailně informován ústně i písemně po objednání. Sestra kontroluje, zda pacient dodržel režim (vyšetření je prováděno nalačno) a opět jej poučí o vyšetření a jeho průběhu.