Zdravotnicke_pravo_ve_vztahu_k_osetrovatelstvi

11.4 Správní delikty

11.4 Správní delikty
 
 
 
Orgány státní správy na úseku poskytování zdravotních služeb jsou oprávněny ukládat správní sankce v případě porušení zákona o poskytování zdravotních služeb a i porušení stanovených podmínek pro poskytování zdravotních služeb. Při ukládání těchto sankcí se postupuje jednak obecně podle správního řádu (zákon č. 500/2004 Sb.), jednak specificky podle zákona o zdravotních službách.
 
Při ukládání správních sankcí se diferencuje s ohledem na to, zda poskytovatel zdravotních služeb je fyzickou nebo právnickou osobou. Toto zásadní rozlišení je dáno tím, že obecně se správní sankce dělí na:
a) přestupky - podle přestupkového zákona (zákon č. 200/1990 Sb.) či jiných právních předpisů
b) jiné správní delikty - a to podle zvláštních právních předpisů.
 
Toto členění správních sankcí má svůj historický charakter vycházející z toho, že až do poloviny 90. let 20. století přestupky spadaly do trestního práva. Měly tedy všechny znaky trestněprávních vztahů, z nichž nejdůležitějším je ten, že subjektem trestněprávního vztahu mohou být (v té době mohly být) jen fyzické osoby starší 15 let a příčetné. Subjektem trestněprávního rozsahu, tedy i vztahu přestupkového nemohly být právnické osoby.
 
Avšak je známo, že skutkových podstat přestupkového jednání se mohou dopouštět i právnické osoby, a proto pro tato jednání právnických osob se užíval institut tzv. jiných správních deliktů (tedy jiných než přestupků) a ten byl vždy institutem správního, nikoliv trestního práva.
Od poloviny 90. let 20. století je však přestupková agenda součástí práva správního, a proto tzv. správní delikty jsou členěny na přestupky a na jiné správní delikty. Přitom kategorie přestupků je vyhrazena pro protiprávní jednání, jejichž míra společenské nebezpečnosti nedosahuje úrovně nebezpečnosti trestných činů a jichž se dopustí fyzické osoby. Kategorie jiných správních deliktů je vyhrazena pro obdobná protiprávní jednání, jichž se dopustí právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby (fyzické osoby - podnikatelé).
 
Nejčastějším druhem správní sankce je pokuta. V minulosti obvykle výše pokuty byla diferencována v případě přestupku a v případě jiného správního deliktu, a to tak, že pokuta za přestupek byla ukládána v nižší výši. Nyní však vidíme trend ke „zrovnoprávnění“ těchto správních sankcí. Tak tomu je i v případě správních sankcí ukládaných podle zákona o zdravotních službách.