Multikulturní ošetřovatelství

2.4.3 Současnost a působení v České republice

2.4.3 Současnost a působení v České republice
 
 
Od svého založení v roce 1830 se církev významně rozrostla a dnes zahrnovat více než 12 milionů členů po celém světě. V současné době přibývá průměrnou rychlostí přibližně jeden milion nových členů za každé 3 roky a církev tak představuje celosvětové náboženství (Štěpánek, 2008). V současné době existuje asi 25 odnoží Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů a každá z nich tvrdí, že je pravou verzí založenou Josephem Smithem. Ať už se jedná o jakoukoliv odnož této církve, je směr daného náboženství více či méně bližší křesťanství. Některé z těchto „rozvětvení“ dokonce odmítají označení mormoni a vyžadují používání celého názvu (Barrett, 1998).
Tato Církev je oficiálně registrovanou i v České republice (www.mkcr.cz). Počátky církve v české republice lze datovat od roku 1884, kdy přijel z Vídně do Prahy první misionář Thomas Biesinger. Pro své kázání byl nejdříve uvězněn, ale po 68 dnech propuštěn. Než opustil město, pokřtil muže jménem Anton Just. Skutečná misionářská práce ve skutečnosti započala však až o 45 let později, z velké části díky Františce Brodilové. Ta se zasloužila o to, že se v roce 1928 vrátil Thomas Biesinger a pokračoval ve své práci. V období druhé světové války šíření náboženství přerušila válka. V roce 1946 se misionáři do Československa vrátili, bohužel nástup komunismu misijní činnost opět zablokoval. Misionáři byli opět evakuováni a veřejná činnost církve byla v dubnu 1950 zakázána (více než 40 let však členové udržovali víru v ilegalitě) (Novotný, 1998).
V České republice byla církev opětovně oficiálně uznána 1. 9. 1991, kdy měla 345 členů. Dnes má Česká misie Praha Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů 2 okrsky, 16 poboček a přibližně dva tisíce členů (Špirudová, 2006).