Multikulturní ošetřovatelství
2.4.4 Charakteristika mormonské církve
2.4.4 Charakteristika mormonské církve
Pro příslušníky církve je nejdůležitější rodina. Svatí věří, že rodiny mohou být spolu nejen během pozemského života, ale i po smrti. Proto uzavírají sňatky, takzvané zpečetění víry, které platí na věčnost. Je pravidlem, že obřad vykonává vysoce postavený kněz a pouze ve svých chrámech.
Obr. č. 15. Mormonský chrám na Temple Square v Salt Lake City.
Sňatky jsou uzavírány v chrámech a na světě se nachází zhruba 115 takových budov a dalších 13 je ve výstavbě. Vlastnímu obřadu bývá přítomno jen několik hostů, kteří musí být členy církve. Jiní lidé nemají dovoleno do chrámu vstoupit, mohou se tak připojit ke svatebčanům poté, co vyjdou z chrámu. Uzavření chrámového sňatku není možné v případech, kdy jeden z manželů není členem církve nebo není připraven pro vstup do chrámu (http://www.mormon.org).
Otázky předmanželského sexu, nevěra i homosexualita jsou odsuzovány a jsou pro mormony nepřípustné. Podobně je tomu i u umělého přerušení těhotenství. Pokud není ohrožen život ženy, není potrat povolený.
Mormoni jsou také přísní v jiných návycích - varují se požívání škodlivých látek a propagují konzumaci ovoce a zeleniny. Mormoni nepijí alkohol, kávu, ani černý a zelený čaj, nekouří a neužívají ani žádné jiné drogy. Církev nepropaguje přímé vegetariánství, avšak i maso se má jíst střídmě (Dolák, 2006).
Zvykem rodin je pravidelné scházení (nejčastěji pondělní večer) a pořádání rodinných domácích večerů. Večery napomáhají k tomu, aby rodiny spolu trávily dostatek společného času a upevňovali víru mezi sebou.
Své postavení má i křest a misionářská činnost. Křtem člověk uzavírá smlouvu s Bohem, a také to, že bude dodržovat přikázání a následovat příklad Ježíše Krista. Církev podporuje mladé členy již od 19 let, aby pro sloužili dvouletou misii na plný úvazek. V současné době slouží ve světě přes 60 000 misionářů a každý si musí na svoji misii vydělávat. Apoštolové určují, do jaké země půjde budoucí misionář, (podle mormonů tak určí na základě božské inspirace) kde následně pracuje dva roky. Jejich hlavním úkolem je kázat evangelium a učí se vyhýbat světským zábavám a milostnému životu. Před odjezdem na misi každý misionář absolvuje několikatýdenní školení v misionářském výcvikovém centru a následně se musí naučit jazyk země, v níž bude misii vykonávat. Po skončení misionářské služby jsou mormoni podporováni, aby dokončili studia a založili rodinu (http://www.encyklopedie.seznam.cz).
Postavení žen má pak na rozdíl například o Islámu diametrální odlišnost ženy jsou velmi respektovány a jsou svým mužům rovnocennými partnerkami. Často se uplatňují ve funkci vedoucích nebo učitelek v mnoha organizacích církve. Například Pomocné sdružení je celosvětová organizace dospělých žen, která má více než 4 miliony členek. Pro dívky ve věku od 12 do 18 let je zase určena organizace Mladé ženy. Pro děti ve věku od 18 měsíců do 12 let byla vytvořena organizace Primárky (http://www.mormon.cz). Zajímavostí je, že v minulosti církev praktikovala mnohoženství (polygamii), ale ta byla zrušena prezidentem Wilfordem Woodruffem v roce 1890. Přes tuto reformu a legislativní zákaz některé „odnože“ církve ji však stále praktikují (Barrett, 1998).
Obr. č. 16. Mormonská rodina se dvěma manželkami a devíti dětmi, 1875.
Mormoni provozují vlastní systém sociální péče, aby zajistili pomoc pro potřebné členy. Tento systém je financován členy církve – ti se jeden den v měsíci postí a věnují na péči o chudé částku, kterou tak ušetří za jídlo. Církevní systém sociální péče je navržen pro krátkodobou výpomoc - členové jsou povzbuzováni, aby si osvojili zásady práce, střídmosti a soběstačnosti. Síť systému sociální péče poskytuje rozmanité služby (centra pro hledání zaměstnání, obchody s použitým zbožím, farmy, konzervárny a další výrobní zařízení a zásobárny, adopční služby, pěstounská péče). Církev se také zapojuje do velkých projektů humanitární pomoci po celém světě (od roku 1985 poskytla zhruba 150 zemím pomoc v hodnotě přesahující 456 milionů dolarů (http://www.mormon.cz). V církvi funguje takzvaný zákon desátek. To znamená, že členové dobrovolně věnují jednu desetinu příjmu na Boží dílo (platící věří, že pán požehná všem, kteří budou ochotni odvádět desátky). Těmito penězi se financuje práce církve (výstavba nových chrámů, provoz církve, chrámová práce, financování misionářského programu a vzdělávání) (http://www.mormon.org).