Ochrana_verejneho_zdravi
1.1 Ochrana veřejného zdraví v pojetí WHO
1.1 Ochrana veřejného zdraví v pojetí WHO
Od svého vzniku dne 7. dubna 1948 se Světová zdravotnická organizace (WHO) angažuje v oblasti ochrany a podpory veřejného zdraví. Hlavní strategické záměry WHO jsou:
- omezování úmrtnosti, nemocnosti a postižení zejména u chudých a sociálně slabých skupin populace;
- podpora zdravé životosprávy a omezení zdravotních rizik vyplývajících z ekologických, ekonomických a sociálních podmínek;
- rozvoj spravedlivějších a efektivnějších zdravotnických systémů, které budou odpovídat legitimním potřebám lidí a budou pro ně finančně únosné;
- rozvoj odpovídajících zdravotnických strategií a institucionálního zázemí a začleňování zdravotnických aspektů do sociálních, ekonomických, ekologických a rozvojových strategií.
Hlavními směry činnosti WHO je vypracování zdravotní politiky a konzultační činnost dle potřeb členských států, odborná pomoc při vypracování národních zdravotnických strategií, sledování indikátorů zdravotního stavu populace a ukazatelů hodnotících zdravotnické systémy jednotlivých států, rozvoj a testování nových technologií a postupů pro kontrolu nemocí a řízení zdravotní péče.
Angažovanost velkého počtu států světa a všeobecná myšlenka nutnosti posílení spolupráce v oblasti ochrany veřejného zdraví nenechaly na výsledky práce dlouho čekat a již na počátku 50. let 20. století, kdy WHO převzala vedení celosvětové kampaně v boji s tuberkulózou, byly zaznamenány výborné výsledky v počtu vakcinovaných dětí. Méně úspěšná je WHO v boji s malárií, podařilo se dosáhnout jejího vymýcení v 60 % oblastí, kde se malárie původně vyskytovala, avšak v tropických oblastech Ameriky, Afriky a Asie výskyt malárie přetrvává. V následující dekádě nastal úspěch považovaný za jeden z největších, kterých kdy bylo dosaženo na půdě Světové zdravotnické organizace, v podobě vymýcení (eradikace) varioly, tedy pravých neštovic. Pravé neštovice byly roku 1979 prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací za zcela vymýcené. Nutně následovala kampaň, jež soustředila všechny velké hrozby a za cíl si stanovila 100% proočkovanost dětí v 1. roce života proti 6 nemocem (spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, dětská obrna a tuberkulóza). Již v 90. letech 20. století bylo celosvětově imunizováno 80 % dětí. V roce 1988 vyhlásila WHO program eradikace dětské obrny, v roce 2002 byl vyhlášen Evropský region zahrnující 51 zemí s 870 milióny obyvatel za prostý poliomyelitidy a celosvětový program eradikace by měl být ukončen do roku 2018. Priority Evropského regionu WHO v současné době jsou eliminace spalniček a eliminace vrozených zarděnek. V roce 2013 WHO přestavila Světový akční plán pro prevenci pneumonií a průjmových onemocnění. Pneumonie a průjmová onemocnění jsou příčinou téměř 30 % úmrtí dětí.
Současná politika WHO v oblasti ochrany a podpory veřejného zdraví je významně zaměřena na způsob financování jako způsobu celosvětového pokrytí rovného zajištění dostupnosti zdravotní péče.