Osetrovatelske_postupy

5.1 Dietní systém

5.1 Dietní systém
 
 
Vývoj dietního systému v České republice
Ve všech českých a slovenských nemocnicích se léčebná výživa (nutriční péče) připravuje podle normy od roku 1955. Tato byla publikovaná v Novém dietním systému pro nemocnice. Druhé, přepracované a rozšířené vydání bylo vydáno roku 1968 a v roce 1981 byl vydán nově zpracovaný Dietní systém pro nemocnice, ve kterém se objevily mezinárodní jednotky kJ (kilo Joule) a kcal (kilo kalorie), a nově byly zpracované doporučené dávky živin a přídatných látek včetně stanovení množství energie. Tento přepracovaný Dietní systém platil jako závazná norma pro připravování stravy v nemocnicích.
V září roku 1991 odborná skupina MZ ČR zpracovala Doporučené zásady pro stravování nemocných, které vycházely z doporučených výživových dávek z roku 1989. Dietní systém se v dnešní době používá pouze jako doporučení.
 
Organizační struktura nemocniční léčebné výživy
Nutriční péče též dietoterapie se dělí do základních typů výživy, které se liší způsobem aplikace, mohou se používat samostatně, nebo se mohou vzájemně prolínat:
- parenterální výživa,
- enterální výživa,
- výživa per os,
- doplňkové popíjení nutričního přípravku.
 
Snídaně – racionální dieta ÚPMD
 
Zdroj: Autor
 
Svačina – racionální dieta ÚPMD                   Oběd – racionální dieta ÚPMD
 
Zdroj: Autor                                                          Zdroj: Autor
 
Nutriční péči by měli zajišťovat zkušení odborníci s odpovídající kvalifikací. V nemocnicích je dietoterapie realizována Oddělením léčebné výživy (nutriční péče) ve stravování dle vlastních schválených dietních systémů. Dietní systém vytváří stravovací komise a průběžně ho inovují a předkládají ke schválení řediteli.
Nutriční péče se poskytuje na třech úrovních:
-  Základní nutriční péče: V každém léčebném zařízení lůžkového typu. Zahrnuje stravu racionální, diabetickou, s omezením tuku, šetřící, bezlepkovou a dietu při fenylketonurii.
-  Specializovaná nutriční péče: Ve fakultních a krajských nemocnicích. Zahrnuje základní nutriční péči popřípadě v kombinaci s enterální či parenterální výživou.
-  Vysoce specializovaná nutriční péče: Na specializovaných pracovištích. Zahrnuje stravu pro komplikované stavy i malabsorpce. Spolupráce při realizaci domácí enterální a parenterální výživy.
 
Provozní a klinický nutriční terapeut
Nutriční terapeut dle stanovené diagnózy a pokynů ošetřujícího lékaře edukuje pacienta o výživě, také kontroluje dodržování zásad a hygieny výživy.
 
Činnosti nutričních terapeutů:
-  Provozní nutriční terapeut plánuje, normuje, kontroluje stravu a zodpovídá za kvalitu a množství stravy ve stravovacím provozu. Také kontroluje kvalitu stravy na lůžkových odděleních.
-  Nutriční terapeut ve stravovacím provozu vytváří jídelní plán pro veškeré diety a denní chody. Požadavky klinických pracovišť na stravu dále zpracovává jak pro expedici stravy, tak pro vyhotovení rozdílů v plánu surovin. Pověřenému pracovníkovi stravovacího provozu předává podklady pro objednávky potravin. Zodpovídá za dodržení dietetických postupů při přípravě stravy.
-  Klinický nutriční terapeut sestavuje a kontroluje individuální diety dle diagnózy u pacientů na lůžkovém oddělení a v ambulanci. Edukuje pacienty o výživě. Spolupracuje s lékaři a sestavuje dietní systém nemocnice.
-  Nutriční terapeut na klinickém pracovišti po zjištění nutričního rizika u vytipovaných pacientů zpracovává a vyhodnocuje nutriční anamnézu a stanovuje plán nutriční péče. Provádí edukaci pacientů i rodin. Ve spolupráci s vedoucí nutriční terapeutkou (ve fakultních nemocnicích), nebo lékařem internistou sestavuje dietní systém pro dané zdravotnické zařízení.
 
Přehled a charakteristika základních diet
Dietní systém se může v jednotlivých nemocnicích mírně lišit. Jako příklad uvádíme Dietní systém Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV).
Všechny diety jsou připravovány s omezením soli, proto se vyřadila z Dietního systému dieta 10 (D. č. 10 - neslaná).
D. č. 0S – čajová
D. č. 1 – pooperační
D. č. 1D – bezezbytková
D. č. 2 – šetřící
D. č. 3 – racionální
D. č. 4 – s omezením tuků
D. č. 6 – s omezením bílkovin
D. č. 8 – redukční
D. č. 9 – diabetická
D. č. 12 – strava pro malé děti
D. č. 13 – strava starších dětí