Zdravy_zivotni_styl

8.3 Poradenství při odvykání kouření

8.3 Poradenství při odvykání kouření
 
  
- Provést důkladný odběr kuřácké anamnézy - zjistit u každého pacienta, zda on sám nebo někdo v rodině kouří.
- Zjistit stupeň závislosti pacienta na nikotinu pomocí Fagerstromova dotazníku závislosti na nikotinu.
- Zajistit spolehlivé a průběžně aktualizované údaj o kuřáctví v pacientově dokumentaci.
- Vyhledávat příležitosti hovořit o problematice kuřáctví při jakékoliv příležitosti s každým pacientem, zvláště s dětmi, dospívajícími, těhotnými ženami.
- Zaměřit se na pacienty s onkologickým nálezem, pacienty s hypertenzí, hypercholesterolémií, kardiovaskulárními onemocněními, respiračními nemocemi a pacienty při předoperačním vyšetření.
- Doporučit zanechání kouření všem pacientům a nabídnout jim pomoc.
- Pomoc při odvykání kouření.
 
Minimální intervence je jedno krátké sezení s osobní konzultací a nabídkou zdravotně výchovných a informačních tiskovin o metodách odvykání kouření. Opakované konzultace přicházejí po úvodním sezení. Pacienti jsou zváni v intervalech 1, 2, 6 měsíců k opakovaným konzultacím, v jejichž průběhu je v rozhovoru posilována jejich vůle vytrvat. Lékař může doporučit pacientovi pro dočasné ulehčení od nikotinových abstinenčních příznaků nikotinovou náhradu (žvýkačka, náplast), případně poskytnout farmakologickou léčbu. V dalších konzultacích je nutno sledovat společně efekt odvykání. Po zanechání kouření je třeba pravidelně posilovat pacientovo nekuřáctví a sílu odolat případným nástrahám. Důležitým spoluhráčem je rodina.