Zdravy_zivotni_styl

11.5.3 Screening a včasná detekce (sekundární prevence karcinomu prsu)

11.5.3 Screening a včasná detekce (sekundární prevence karcinomu prsu)
 
  
Včasnou detekci lze zajistit pravidelným prováděním:
Samovyšetření prsu alespoň jednou měsíčně, pokud žena ještě menstruuje, samovyšetření je nejlépe realizovat po dokončených menses, nejpozději do 8. dne po skončení menstruace
- v rámci samovyšetření je nezbytné všímat si též možných změn, a to:
- neobvyklé změny povrchu, tvaru nebo velikosti prsu
- zduření nebo ztenčení mléčné žlázy
- zhrubění nebo vtažení kůže na prsu
- výtoku z bradavky
- neobvyklé bolesti v prsu
- diskomfortu
 
Pravidelné samovyšetřování může snížit výskyt pokročilých stádií nádoru a může přispět k odhalení nádorů vznikajících v intervalu mezi jednotlivými mamografickými vyšetřeními. Ženy mladšího věku, pokud si samy nahmatají bulku v prsu nebo mají genetickou zátěž, mohou lékaře požádat, aby je poslal na ultrazvukové vyšetření, které je vhodnější než vyšetření mamografické (RTG), protože není vyloučené, že by žena mohla být těhotná.
 
Screening karcinomu prsu
Screeningem karcinomu prsu se rozumí organizované, kontinuální a vyhodnocované úsilí o časný záchyt zhoubných nádorů prsu prováděním screeningového mamografického vyšetření a doplňujících diagnostických metod u populace žen, které nepociťují žádné přímé známky přítomnosti karcinomu prsu. Ošetřující lékař, tj. registrující praktický lékař nebo registrující ženský lékař, odesílá klientky ke screeningové mamografii, případně ultrazvukovému vyšetření prsů jako doplňku screeningové mamografie, pokud splňují následující kritéria:
- žena je asymptomatická, tj. bez klinického podezření na nádor prsu
- věk 45–69 let
- od posledního screeningového vyšetření uplynuly 2 roky
Screeningová mamografie se provádí pouze na akreditovaných pracovištích oboru radiologie a zobrazovací metody v tzv. „screeningových centrech“.