Osetrovatelsky_proces_a_potreby_cloveka

2.3 Nemocný člověk a jeho potřeby

2.3 Nemocný člověk a jeho potřeby
 
 
Nemocný člověk a jeho potřeby
Uspokojení potřeb hodnoceno objektivním úsudkem např. sestrou (vážení, laboratorní testy), nemusí být shodné se subjektivními pocity klienta/pacienta.  Směrodatné jsou vždy informace od klienta/pacienta.

Faktory modifikující uspokojování potřeb člověka: faktory znemožňující, znesnadňující, měnící uspokojování potřeb. Patří mezi ně: nemoc, individualita člověka (osobnost), mezilidské vztahy, vývojové stádium člověka a okolnosti za, kterých nemoc vzniká.

Nemoc: záleží na druhu onemocnění, s postupným uzdravováním klesá potřeba pomoci při uspokojování potřeb, nemocní často zaměřují veškerou pozornost na uspokojování fyziologických potřeb.

Individualita člověka: osobnost člověka, osobnostní vlastnosti modifikují potřeby, jejich vyjádření, způsob uspokojování
i psychickou odezvu. Určující je typologie člověka (extrovert, introvert), emociální labilita nebo stabilita a odolnost vůči zátěži. Spokojení lidé snadněji snášejí změny.

Mezilidské vztahy: zejména vztahy k příbuzným a blízkým, narušují uspokojování potřeb.

Vývojové stádium člověka: modifikuje signalizaci a způsob uspokojování potřeb i jejich psychickou odezvu. Je nutná zvýšená pozornost zvláště v období kojeneckém a batolecím, kdy chybí výrazové prostředky k signalizaci potřeby (obdobně je problematické vyjádření potřeby u starého člověka).

Okolnosti, za kterých nemoc vzniká: nemocný člověk bude jinak vyjadřovat a uspokojovat své potřeby v domácí péči a jinak při hospitalizaci v nemocničním zařízení. Je nutno brát v úvahu i specifické situace, např. onemocnění matky malého dítěte, onemocnění na cestách mimo domov, v cizině apod.  
 
Využití poznatků o potřebách lidí v práci sestry:
- Poznání sebe sama a tím uspokojování vlastních potřeb.
- Pochopením potřeb druhých lidí lépe rozumíme jejich chování.
- Poznatky o základních potřebách tvoří teoretický podklad pro ošetřovatelský proces a jeho aplikaci v nemocnici i v domácí péči.
- Znalosti lidských potřeb umožňují přiměřenou intervenci.
- Znalostí o lidských potřebách lze využít při edukaci nemocného, podpořit nemocného v jeho seberealizaci.