Osetrovatelska_pece_v_neurologii

6.5 AIDS – encefalitis, komplexní postižení CNS

6.5 AIDS – encefalitis, komplexní postižení CNS
 
 
Onemocnění je způsobeno retrovirem, přenáší se pohlavním stykem, krevními deriváty, infikovanou stříkačkou při parenterálním podávání drog. Známý je i přenos z matky na dítě. Na AIDS zemřelo již více lidí, než podlehlo středověkému moru. Virus působí destrukci imunitního systému a invazivně se šíří do CNS. V akutní fázi onemocnění mohou být zduřelé uzliny a horečka. Protilátky proti HIV se objeví až za 4-12 týdnů po nákaze a u 70 % nemocných jsou jediným projevem choroby po řadu měsíců i let. K manifestním projevům dochází v rámci komplexu spojeného s AIDS (průjmy, hubnutí, časté infekce typické při oslabení organizmu, pokles bílých krvinek a krevních destiček).
Vlastní AIDS představuje náchylnost k těžkým infekcím při oslabení organizmu (oportunním infekcím)-pneumocystová pneumonie a nádorům (Kaposiho sarkom, lymfom CNS, non-hodginský lymfom) a tuberkulóza. Z dalších projevů je to demence, postižení očí (retinopatie), myelopatie, aseptická meningitis, abscesy mozku, periferní neuropatie.
Léčení je i u nádorů symptomatické, bez operace, bez biopsie. Léčíme infekce. Používáme léky, které stimulují porušený imunitní systém a narušují množení viru v těle.