Informační systémy ve zdravotnictví

5.2 Validita informací

Rozvoj informačních technologií v posledních letech umožnil a usnadnil přístup k informacím nejen odborné, ale nejširší veřejnosti. Snadno se tak můžeme dostat k odborným informacím erudovaných vědců, na druhou stranu jsou na síť umisťovány články s nepodloženými a v některých případech až nebezpečnými informaci. Naším úkol tak nesestává pouze z toho dané informace vyhledat, nýbrž je i kvalifikovaně zhodnotit a posoudit jejich platnost.
Ke každé informaci je třeba přistupovat individuálně. Z hlediska validity rozdělím informační zdroje do tří skupin. Nutno podotknout, že zmíněné dělení není zcela absolutní a jedná se spíše o návrh, jak ke zveřejněným informacím přistupovat.
První skupina
Do první skupiny lze zařadit renomované bibliografické a fulltextové databáze jako například Medline, Ovid či Proquest, kdy některé jsou přístupné jen na komerční bázi a k některým se lze dostat volně například pomocí různých uživatelských konsorcií. V jejich rámci jsou absolutní špičkou recenzované materiály, kdy dané recenze posuzují jak obsahovou, tak i formální kvalitu. Dále jsou to články od renomovaných autorů či články publikované v renomovaných časopisech. Kvalitu časopisu či publikace lze částečně odvodit na základě tzv. impakt faktoru, u jednotlivých autorů může být obdobným ukazatelem citační index.
 
Druhá skupina
Na druhé místo můžeme zařadit články, které jsou publikovány na stránkách významných medicínských portálů, jako například MD Express, Medical Matrix, MedPage Today a mnoha dalších. Shromažďování, hodnocení a publikování vlastních i převzatých článků mají u těchto serverů na starosti kvalifikované skupiny odborníků, což je zárukou kvality a odbornosti publikovaných materiálů. Z důvodu širokého záběru těchto portálů a dokumentů různorodých žánrů se zde můžeme setkat i s materiály, které nejsou zcela na špičkové úrovni.
 
Třetí skupina
Největší problém je s dokumenty, které vyhledáme pomocí webových vyhledávačů a sami si je stahujeme ze sítě. Může se jednat o materiály, které mají značně pochybnou úroveň. Problém může nastat i s vyhledáváním článků uznávaných autorů na základě bibliografických odkazů. V takovém případě je potřeba si dávat pozor, zda se jedná opravdu o originální článek a ne třeba jen o jeho zkrácenou či jinak upravenou verzi.