Informační systémy ve zdravotnictví

5.5 Databáze pro medicínu a zdravotnictví

Medline
 
Medline je jednou z nejznámějších světových databází a zdrojem informací z oblasti medicíny a příbuzných oborů. Producentem databáze je Národní lékařská knihovna USA. Databáze obsahuje bibliografické záznamy od roku 1966 do současnosti s citacemi a abstrakty z přibližně 4 800 odborných časopisů ze 70 zemí. Roční přírůstek databáze činí na 550 tisích záznamů. Pro snadnou identifikaci chemických látek a sloučenin používá databáze jednoznačný numerický identifikátor – CAS Registry Numbers.
Díky vstřícné americké informační politice je tato databáze volně přístupná přes rozhraní PubMed. PubMed obsahuje více než 24 milionů citací biomedicínské literatury čerpající z vědeckých časopisů a on-line knih. Díky digitálnímu repozitáři PubMed Central, který archivuje veřejně přístupné plné texty vědeckých článků, je velká řada materiálů evidovaných v databázi Medline zdarma přístupná v plnotextové podobě. U ostatních článků bývá odkaz na plný text, který však již může být zpoplatněn vydavatelem příslušného časopisu.
Vyhledávací PubMed rozhraní naleznete na adrese http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/.
 
EMBASE
 
EMBASE je databáze, jejímž producentem je společnost Elsevier. Vedle medicínských oborů je ve fondech zahrnuta i oblast farmacie. Do databáze jsou zahrnuty zcela unikátní záznamy článků, které nejsou obsaženy v jiných databázích a navíc je využíván volný přístup do databáze Medline, odkud je přebírána řada bibliografických záznamů. Vzniká tak nejobsáhlejší světový systém pro medicínské obory. S více než 28 milióny záznamů z vice než 8 400 odborných časopisů tak Embase nabízí bezkonkurenční pokrytí biomedicínského literatury.
Další informace naleznete na http://www.elsevier.com/online-tools/embase.
 
Toxline
 
Toxline je bibliografická databáze se sortimentem citací z odborných časopisů a dalších zdrojů poskytujících odkazy vztahující se na biochemické, farmakologické, fyziologické a toxikologické účinky léků a jiných chemikálií. Systém obsahuje reprezentativní soubor informací z toxikologie i jejich praktických návazností (např. znečištění ovzduší, kontaminace potravin apod.). Většina bibliografických citací obsahuje abstrakty a jednoznačné numerické identifikátory chemických sloučenin – CAS Registry Numbers. Databáze je vyvíjena v úzké kooperaci s databází Medline a má i stejného producenta.
Přístup k databázi je zdarma přes portál Toxnet. Portál Toxnet umožňuje vyhledávat i v dalších databázích zaměřených na toxikologii, nebezpečné chemické látky, životním prostředí, zdraví apod.
Vyhledávací rozhraní naleznete na http://toxnet.nlm.nih.gov/.
 
CINAHL Complete
 
CINAHL Complete je komplexní databázi pro ošetřovatelství a příbuzné zdravotnické obory. s plnými texty pro ošetřovatele a další profesionály z oblasti zdravotnictví, studenty, pedagogy a výzkumné pracovníky. Databáze obsahuje plný text více než 1 300 časopisů, mnohé z nich bez jakéhokoliv embarga, s pokrytím zpětně až do roku 1937 a více než 1 460 časopisů s prohledávatelnými citačními referencemi.
Často je uváděn poměrně velký obsahový překryv s databází Medline (až 55%). Pro získání základních informací k určitému tématu stačí použít buď CINAHL či Medline, přičemž u CINAHL je výhodou dostupnost některých fulltextů přímo v databázi. Pro vyčerpávající rešerši je nutné prohledat obě databáze, neboť obě obsahují značné procento unikátních záznamů.
 
Bibliographia medica Čechoslovaca
 
Bibliographia medica Čechoslovaca (BMČ) je národní registrující bibliografie, která v odvětví lékařství (biomedicíny) a zdravotnictví od roku 1947 zachycuje veškeré odborné písemnictví vydávané na území České republiky a práce českých autorů vydané v zahraničí. BMČ je produkována Národní lékařskou knihovnou v Praze a do roku 1996 byla její součástí i lékařská literatura vycházející na Slovensku.
V počítačové podobě jsou zpracovány roky 1951-1956,58,61-64,67 až do současnosti, ostatní ročníky jsou v knižní podobě. NLK postupně pracuje na jejich převodu do elektronické podoby. K 1. 6. 2014 je v elektronické podobě okolo 809.000 záznamů. Do databáze jsou dodávány články z časopisů a indexovány jsou rovněž sborníky a celkem je sledováno přibližně 230 zdrojů.
BMČ je jeden z nejlepších českých informačních produktů a je zdarma dostupný přes portál Medvik, který integruje řadu lékařských informačních zdrojů.
Přístup k BMČ přes portál Medvik naleznete na http://www.medvik.cz/bmc/.