Mikrobiologie a imunologie
3.1 Zásady správného odběru různých typů biologického materiálu
3.1 Zásady správného odběru různých typů biologického materiálu
Správná diagnostika infekčního agens předpokládá potvrzení klinického podezření na infekční onemocnění, průkaz etiologie, zahájení správné a účinné léčby a provedení účinných protiepidemických opatření. Dále je nutná znalost správné techniky odběru infekčního materiálu, sterilní odběr infekčního materiálu a odběr typické části infekčního materiálu. Jakýkoliv odběr biologického infekčního materiálu by měl být provedený vždy před zahájením antibiotické terapie. Pro optimální diagnostický závěr je důležitý opakovaný odběr. Každý odebraný vzorek musí být řádně označen. Na výsledek mikrobiologického vyšetření má rozhodující vliv správně provedený odběr, správné a rychlé zaslání infekčního materiálu do mikrobiologické laboratoře a správné zpracování infekčního materiálu. Nezbytností je chránit se při odběrech biologického materiálu a používat roušku, ochranné brýle a rukavice.
Odběry a výtěry z HCD
Pro odběr biologického materiálu z horních cest dýchacích používáme tampon s transportní půdou AMIES.
Výtěr z nosu, nosohltanu, tonzil a hrtanu je nejvhodnější provádět ráno před ranní hygienou. Výtěry provádíme vatovým tamponem pomalým otáčivým pohybem, abychom setřeli co největší plochu.
Odběr sputa provádíme ráno při prvním vykašlání. Před odběrem vzorku si pacient důkladně vypláchne ústa čistou vodou a potom zhluboka zakašle. Vykašlané sputum se zachytí do sterilní nádobky – sputovky.
Výtěry a stěry klinického materiálu
Stěry z rány, hnis a výpotek odebíráme z okraje rány, k odběru užíváme sterilních souprav z umělé hmoty na jedno použití. Po odběru se zanořují do transportní půdy AMIES s aktivním uhlím. Pokud požadujeme mikroskopické vyšetření – dříve než zanoříme odběrový tampon do transportní půdy, uděláme z něj nátěr na sklíčko pro mikroskopii.
Odběr pro anaerobní kultivaci:
Při podezření na anaerobní infekci se doporučuje odebírat vzorky hnisu, punktáty i exudáty do sterilních stříkaček. Ze stříkačky s odebraným materiálem a s nasazenou jehlou se odstříkne vzduch (do sterilní zkumavky dnem vzhůru, aby se nešířil infekční aerosol) a jehla se vpíchne do sterilní gumové zátky, aby nevnikal vzduch k materiálu. S materiálem je nutno manipulovat rychle - včetně transportu do laboratoře. Anaeroby jsou velmi citlivé na kyslík a rychle v jeho přítomnosti hynou.
Výtěry z oka, ucha a stěry z kůže i další biologické materiály doporučujeme odebírat tamponem s transportní půdou – AMIES.
Požadavek na specifická vyšetření je nutné označit na žádance – anaerobní, mykologické, příprava autovakcín a jiná vyšetření.
Odběr mozkomíšního moku (liquor)
Mozkomíšní mok se na mikrobiologické vyšetření odebírá do sterilní zkumavky v množství asi 7-10 ml. Liquor se odebírá lumbální punkcí za přísně aseptických podmínek. Při podezření na hnisavou meningitidu lze do dvou hodin připravit preparát pro orientační mikroskopické vyšetření a výsledek sdělit ošetřujícímu lékaři.
Odběr krve pro hemokultivaci
Odebíráme 5-7 ml krve do speciálních hemokultivačních nádobek, které obsahují tekuté i pevné kultivační médium pro aerobní kultivaci.
Pro anaerobní kultivaci odebíráme krev do anaerobních hemokultivačních nádobek, které umístíme přímo do speciálních přístrojů pro kultivaci anaerobních patogenů přítomných v krvi pacientů - Bactec nebo Bactalert.
Krev – sérum pro virologické vyšetření odesíláme co nejdřív, je však možné ponechat ho v lednici cca 24 hodin.
Pro odběr gynekologického materiálu doporučujeme použít tampon s transportní půdou, obzvlášť při podezření na přítomnost Neisseria gonorrhoae /původce kapavky/ dbáme, aby odběrová souprava před odběrem a její uchovávání po odběru proběhlo při pokojové teplotě /neuchovávat v chladu/!
Mikrobní obraz poševní - MOP: nátěry poševního sekretu provádíme (na dvě sklíčka) rovnoměrně natřené a po zaschnutí je ukládáme do transportního boxu (v krabičce).
Průkaz mykoplasmat a ureaplasmat se stanovením antibiogramu:
Pro průkaz výše uvedených patogenů je vhodný gynekologický výtěr, výtěr z uretry.
Používáme opět sterilní tampony s přenesením biologického materiálu do transportního média (lahvičky). Materiál je vhodné ihned dodat do laboratoře, příp. skladovat max. do druhého dne při teplotě 2–8 °C nebo 5 hodin při 18–25 °C.
Výtěry z uretry na průkaz chlamydií (Chlamydia trachomatis):
Chlamydia trachomatis je původcem uretritíd a prostatitíd.
U žen způsobuje sdružené záněty cervixu, vejcovodu a děložních adnex.
Průkaz je obtížnější než u jiných bakteriálních agens, protože tento mikroorganizmus má jinou morfologii než běžné patogeny.
Obrázek 3 Chlamydia trachomatis
Zdroj:
Upřednostňuje se přímý průkaz antigenu imunoenzymatickou metodou před kultivací původců na tkáňových kulturách.
Výtěry z uretry odebíráme do speciální odběrové soupravy nebo na suchý sterilní tampon.
Při výtěru z uretry očistíme ústí uretry gázou nebo tampónem a sterilním tamponem pomalým zasouváním a otáčením tamponu do hloubky asi 3–4 cm od ústí uretry uretru vytřeme (abraze sliznice).
Provedený výtěr zašleme do laboratoře. Odebraný materiál je možné skladovat při teplotě 2-8 °C.
Odběry moče při podezření na infekci uropoetického systému:
Při podezření na uretritídu je vhodné odebírat první porci moče.
U předpokládané infekce vyšších etáží močového systému je vhodné odebrat vzorky ze středního proudu. Při infekci prostaty se odebírá poslední porce moče.
Jediný způsob, jak odebrat moč zcela sterilně, je suprapubická punkce močového měchýře.
U hospitalizovaných pacientů odebíráme moč cévkovanou.
Odběr moči do soupravy Uricult:
Z Uricultu oddělíme sterilní odběrovou nádobku a kryt se závitem, do odběrové nádobky se pacient vymočí a nosič se živnými půdami do ní ponoříme.
Po cca 1 minutě namočení nosiče nosič opět z nádobky vyjmeme, důkladně vylijeme přebytek moče a uzavřeme zpět do vyprázdněné nádobky.
Uzavřenou nádobku zašleme do mikrobiologické laboratoře. Uricult se v posledních letech už používá méně.
Obrázek 4 Uricult culture-medium
Odběr na bakteriální vyšetření stolice:
Provádíme výtěr z rekta a zasíláme v transportní Amiesově půdě.
Obrázek 5 rektální tampon Amiesovo médium
Výtěr provedený deoxycholát – citrátovým – tamponem je přípustný při hromadných vyšetřeních při podezření na salmonelózu a shigelózu. Při podezření na kampylobakterovou infekci používáme speciální odběrové soupravy a kultivujeme na Karmaliho půdě.
Zaslání kousku stolice lze použít pro virologické i parazitologické vyšetření. Pro virologické vyšetření je dostačující výtěr z konečníku. Pro parazitologické vyšetření je nutný odběr kousku stolice do sterilních odběrových souprav nejlépe obden 3x po sobě.
Na virologické vyšetření se zasílá výtěr z konečníku provedený speciálním odběrovým tampónem.
Odběr stolice na parazity se provádí ob den 3x za sebou.
Odebrané biologické vzorky bez transportního média doručíme do mikrobiologické laboratoře co nejdřív, nejlépe do dvou hodin od odebrání. Vzorky s transportním médiem můžeme doručit do laboratoře nejpozději do 24 hodin. Moč můžeme ponechat v lednici při 4 °C.
Flocked swabs – jsou speciální odběrové tampóny s velmi dobrou přilnavostí a vzlínavostí biologického materiálu a přítomných mikrobů. Jsou vyráběny novou technologií nástřiku nylonových vláken v elektrostatickém poli. Nejedná se o námotek jako u tradičních tamponů, ale o rovnoběžně orientovaná nylonová vlákna, která působí jako měkký kartáček a umožňují tak lepší odběr biologického vzorku. Mikroorganizmy i buňky neulpívají mezi vlákny námotku, ale jsou aktivně zachyceny elektrostatickou a kapilární silou. Flocked tampon je revoluční odběrový koncept nabízející schopnosti, které tradiční odběrový tampon nemůže nabídnout. K přednostem nových Flocked – tamponů patří anatomický a ergonomický design (pro lepší komfort pacientů a účinnost při odběru vzorku), lepší odběr vzorků (sametový povrch tamponu rychle a účinně zachytí buňky), rychlé automatické vymytí (okamžité a spontánní uvolňování odebraného vzorku do tekutého média) a kvantitativní přenos vzorku (dokonalý přenos vzorku od pacienta do transportní zkumavky).
Obrázek 6 Flocked swabs tampony