První pomoc

17.4 Úrazy v souvislosti s cyklistikou

17.4 Úrazy v souvislosti s cyklistikou
 
 
V současnosti je cyklistika oblíbený sport, kterému se věnují davy lidí různých věkových kategorií. Statistiky dopravních nehod, kdy se na nehodě účastnil cyklista, mluví jasně. Hlavně v letních měsících počet úrazů stoupá. Jedná se o úrazy z pádu (kde převažují odřeniny, tzv. silniční lišej), v horším případě ze střetu s vozidlem. Při velké rychlosti, náhlé kolizi a nárazu je zasažená především hlava, mozkový kmen, krční páteř a horní končetiny cyklisty. Při sražení cyklisty může vzniknout blatníkové trauma se zlomeninou bérce. Automobil s velkou hmotností a dostatečnou rychlostí srazí sám nebo generovaný proud vzduchu cyklistu takovou silou a na takovou vzdálenost a popřípadě proti překážce na krajnici vozovky, že mu způsobí polytrauma s nejčastější kombinací hlava-končetiny-hrudník-páteř (polytrauma řeší kapitola 18).
Smyk, následný pád a náraz na pevnou překážku způsobuje u cyklisty odřeniny, zlomeniny. Při nárazu na řídítka mohou být poraněna játra a slezina.
 
Silniční lišej
Silniční lišej způsobuje pád na tvrdý povrch, nejčastěji asfalt. Třením po tomto povrchu se sedře vrchní vrstva kůže.
 
Příznaky:
- bývá poškozena větší plocha kůže, někdy i podkoží;
- znečištění v ráně;
- poraněná plocha mírně krvácí, může se objevit i bílé krvácení (plazma);
- bolest;
- otok.
 
První pomoc
Znečištěnou pokožku omyjeme proudem vlažné čisté vody.
Odřeninu i její okolí vydesinfikujeme (nejčastěji používaný je 3 % roztok peroxidu vodíku, který výborně desinfikuje a staví drobná kapilární krvácení. Jeho aplikace je však nepříjemná a naprosto nevhodná v případech, kdy je potřeba ránu sešít (mírně „naleptané“ okraje tkáně se špatně šijí). Je možné použít Betadine.
POZOR! Mnoho jedinců je alergických na jód (obsahuje jej např. Betadine, Jodisol), proto použití desinfekčního roztoku raději s poraněným zkonzultujeme.
Drobné kamínky, štěrk i písek z rány odstraníme. Menší nečistoty vcelku spolehlivě vyplaví voda nebo peroxid, větší lze vytahat pinzetou. Použití měkkého kartáčku je diskutabilní pro velkou bolestivost.
Do vyčištěné a vydesinfikované rány nic nesypeme, ani ji ničím nemažeme!
Výjimka je vlhké hojení, pokud máme k dispozici v cyklolékárničce hydrogelové náplasti, použijeme je na ránu. Náplasti jsou hypoalergenní, prodyšné, omyvatelné a sterilní. Obsahují 70 % vody, hydratují ránu a zároveň z ní absorbují nečistoty. Obsahují antibakteriální složku, která zamezuje průnik infekce k ráně.
Poranění sterilně kryjeme.
Otoky v okolí poranění chladíme.
Po zhodnocení stavu se rozhodneme buď pro odborné, nebo domácí ošetření.
 
Obr. 123 Silniční lišej
Zdroj: fotoarchiv autora
 
Postižený by měl navštívit lékaře v případě neustupující  bolesti, aby vyloučil poranění kloubu nebo kosti. Totéž platí i tehdy, pokud rána hnisá, vytrvale bolí, otok je horký, nebo dokonce zduří mízní uzliny a přidá se teplota či zimnice