Rehabilitacni_osetrovatelstvi
16.3.2 Specifika ošetřovatelské péče u pacienta s endoprotézou kyčle a kolene
16.3.2 Specifika ošetřovatelské péče u pacienta s endoprotézou kyčle a kolene
Příprava k operaci
Po uplynutí čekací doby na náhradu kyčelního kloubu je dalším krokem stanovení termínu operace a rozplánování celé předoperační přípravy. Pozor! U žen je nutno termín operace naplánovat mimo období menstruace! Nezbytné je podrobné celkové předoperační vyšetření, které musí zhodnotit zdravotní stav pacienta. Vždy je nutno mít na zřeteli, že provedení kloubní náhrady je velký operační zákrok, který by měl proběhnout bez závažného rizika ohrožení života. Výsledky předoperačního vyšetření nesmí být starší než jeden měsíc ke dni operace.
Jestliže praktický lékař, případně internista uzná, že pacient operace je schopen, měl by u většiny následovat odběr tzv. "autotransfúzí". Jde o dva po sobě jdoucí odběry přibližně 400 ml pacientovy vlastní krve, které jsou použity v době operačního výkonu nebo časně po operaci ke krytí krevních ztrát. Velkou předností tohoto typu převodu je absolutní vyloučení rizika přenosu infekčního onemocnění. U pacientů, kde z důvodů nedobrého zdravotního stavu tento odběr není možný, jsou krevní ztráty během operace a po výkonu hrazeny transfuzí od vhodného dárce. Plán odběrů autotransfuzí stanoví operující lékař ve spolupráci s transfuzním oddělením.
Po celou dobu přípravy k výkonu, zejména pokud má pacient silné bolesti postiženého kloubu, je na místě pokračování konzervativní léčby kloubního onemocnění u příslušného ortopéda, eventuelně na rehabilitačním oddělení.
Co by měl udělat před operací sám pacient - specifika edukace
1. Již před výkonem je třeba pamatovat na období po propuštění z nemocnice.
2. Operace náhrady kyčelního kloubu klade velké nároky na celkovou kondici organizmu. Pacientovi doporučíme upravit tělesnou hmotnost a zvýšit tělesnou zdatnost. Není to jednoduché, ale je třeba si uvědomit výrazné nároky na organizmus zejména v prvních 6 týdnech po operaci.
3. Pokud pacient nemá dostatečné domácí zázemí, je nezbytné zajištění lůžkového zařízení následné rehabilitace a péče. Zde by pacient měl zůstat alespoň do 6. týdne po operaci. V jiných případech může postačit pouze doplňková domácí ošetřovatelská péče (tzv. "home care"). Rozhodně však přesné dodržení pokynů z hlediska pohybového režimu po kloubní náhradě je absolutní nezbytností. S organizací této následné péče by pacientovi měla pomoci sestra či praktický lékař v místě bydliště, sociální pracovníci a samozřejmě vlastní rodina či přátelé.
4. Pacient by měl před nástupem do nemocnice dát do pořádku všechny osobní záležitosti, kde je nezbytná např. osobní návštěva banky, spořitelny, právníka, úřadů, pošty (důchod).
5. Vhodné je dovybavit byt o nezbytné doplňky jako jsou madla na WC (umístit na boční zeď), nástavec na WC, lůžko a křeslo (s područkami) vhodné výšky. Připravit si koupelnu na pohodlné a bezpečné mytí. Vhodné jsou též pomůcky pro zjednodušení sebeobsluhy v pooperačním období jako dlouhá obouvací lžíce, podavač či oblékač punčoch. Tyto pomůcky lze koupit ve větších zdravotnických prodejnách. Potřebné předměty v bytě je vhodné uložit do optimální výšky např. nádobí. Po výkonu není vhodné se předklánět, klekat, stoupat na schůdky.
6. Nezbytná je příprava obuvi. Obecně lze doporučit měkké, pohodlné boty s pevnou patou a podpatkem do 3 cm, které se dobře nazouvají. Pro pobyt ve zdravotnickém zařízení a jako domácí obuv jsou vhodné měkké boty se stélkou vytvarovanou jako vanička a podpírající nožní klenbu. V případě pantoflí je lepší typ se třemi pásky pevněji držící na noze při chůzi. Je třeba si uvědomit, že končetina po operaci může být oteklá, je třeba počítat s elastickou bandáží.
7. Edukovat pacienta je nezbytné, také nesmíme zapomenout na cvičení po operaci. Pro pacienta je dobré si cviky nacvičit ještě s neoperovaným kloubem. Toto cvičení nejen, že povede k rychlejšímu zvládnutí cviků po operaci, ale je též vhodné pro posílení svalstva ještě před operací. Zvláště vhodné jsou tzv. isometrické cviky prováděné bez pohybu v kloubu, které jsou nebolestivé.
8. Je nezbytné edukovat pacienta v oblasti prevence rizika pádu.
Rehabilitace v předoperační fázi
Stanovený rehabilitační plán vychází z pečlivého vyšetření před výkonem, součástí je kineziologický rozbor, goniometrické vyšetření, zhodnocení kvality běžného každodenního života standardizovanými dotazníky (HAQ, FIM), zhodnocení soběstačnosti (ADL, IADL). Pacient navštěvuje ambulantní rehabilitaci nebo pacienti, kteří vyžadují intenzivnější přístup lze rehabilitaci podstoupit též v lůžkovém rehabilitačním zařízení.
Předoperační fáze je zaměřena na:
- ošetření postiženého kloubu (kontraktury, svalová nerovnováha)
- nácvik chůze s odlehčením operované končetiny s oporou francouzských či podpažních berlí
- nácvik sebeobsluhy (též pohyb v lůžku, vstávání a uléhání)
- dechová cvičení
- zlepšení celkové kondice
- edukace o nutnosti časné vertikalizace a aktivizace
Příprava na odjezd do nemocnice
Transport do nemocničního zařízení mohou zajistit rodinní příslušníci či přátelé. Pokud tuto možnost pacient nemá, je nutný předpis dopravy sanitou. Tento předpis vydá praktický lékař. Před odjezdem je třeba připravit všechny potřebné věci na pobyt v nemocnici.
Jsou to především:
- Pohodlná obuv - nejvhodnější je pevná domácí obuv s plnou špičkou a zavřenou patou. Rozhodně nevhodné jsou pantofle s vyšším podpatkem! Je třeba při volbě velikosti pamatovat i na možnost určitého otoku nohou a elastickou bandáž.
- Vhodné oblečení – pyžamo (výhodnější jsou krátké nohavice), noční košile (ne ke kotníkům), tepláková souprava, spodní prádlo nejlépe upravené. Tato úprava spočívá v rozpárání oblasti operované kyčle a našití "suchého zipu" či tkanic.
- Vysoké podpažní berle (ty předepíše praktický lékař a pacient je vyzvedne v prodejnách zdravotnických potřeb).
- Další pomůcky- např. podavač či dlouhá obouvací lžíce, protiskluzné násadce v zimě.
- Osobní hygienické pomůcky
- Občanský průkaz, kartička zdravotní pojišťovny
- Lékařské zprávy, závěr předoperačního vyšetření a jiná dokumentace
Nástup do nemocnice
Pacient je vyzván k nástupu do zdravotnického zařízení. Na oddělení je zavedena obvyklá dokumentace, případně potvrzení o pracovní neschopnosti. Sestra provede posouzení a první edukaci, založí ošetřovatelskou dokumentaci, stanoví ošetřovatelský plán. Ošetřující lékař sepíše anamnézu, vyšetří po stránce ortopedické a celkové. Vysvětlí opět celou operaci, pooperační průběh, možná rizika. Jsou provedena doplňující laboratorní a jiná vyšetření. Dále pacienta navštíví anesteziolog a seznámí se zvolenou metodou anestezie - celkovou nebo svodnou. Pacient podepíše informovaný souhlas.
Dále je provedena úvodní podrobná instruktáž o pooperační rehabilitaci, nácvik chůze o berlích, správné stereotypy pohybu na lůžku, na WC.