Osetrovatelska_pece_o_dite

23.5 Závislosti v dětském věku

23.5 Závislosti v dětském věku
 
 
Závislost – je psychický nebo fyzický stav vyznačující se změnami v chování a dalšími reakcemi, které vždy zahrnují nutkání užívat drogu opakovaně pro její prožitkové účinky a také proto, aby se zabránilo vzniku nebo trvání nepříjemných stavů vznikajících při nepřítomnosti drogy v organismu.
 
Činitelé zvyšující riziko návyku
- dítě (duševní poruchy, setkání s návykovými látkami v mladém věku, chronické bolestivé onemocnění, nízké sebevědomí, strach a úzkost, problémy v mezilidských vztazích…)
- rodina (nejasná pravidla, nedostatek času na dítě, manželské konflikty, zneužívání návykových látek členy rodiny, špatná sociální situace, zneužívání a týrání dítěte…)
- škola (špatná spolupráce institucí, špatná spolupráce s rodinou dítěte, devalvace problémových dětí v kolektivu, nízká motivace k mimoškolním aktivitám, nepřátelské prostředí…)
- vrstevníci (problém s autoritami, pozitivní postoj k návykovým látkám, zesměšňování, snižování sebevědomí…)
- společnost (dostupnost návykových látek, nedostatečné vzdělání a možnost uplatnění ve společnosti, diskriminace, kriminalita…)
 
Charakteristiky drogové závislosti u dětí
- vzhledem k nezralosti organismu se rychleji rozvíjí závislost i z prvních experimentů
- je nutné brát v úvahu rodinné a vrstevnické interakce
- vhodná je využívat kombinaci léčebných postupů včetně muzikoterapie, arteterapie, jógy, relaxačních technik
- do terapie zahrnujeme rodiče závislého pacienta
- testování hranic, riskovat, experimentovat je pro dětství a dospívání typické
- v terapeutické komunitě i v ústavní léčbě vyžadují více individuálního kontaktu
- dlouhodobá prognóza je příznivější než krátkodobá, což souvisí s procesem zrání, ale i včasnou intervencí
 
Nejčastější návykové látky dětí a dospívajících
- Alkohol, nejčastěji zneužívaná látka, legální a dobře dostupná. Návyk na alkohol se vytváří u mladých lidí rychle a také vstupuje do nebezpečných interakcí s většinou psychofarmak i běžných léků.
- Opiáty (opium, morfin, kodein, heroin), kromě rychlého rozvoje závislosti hrozí u těchto látek i předávkování s často se smrtelnými následky.
- Kanabinoidy (marihuana, hašiš), látky pocházející z konopí jsou jedovatější než alkohol. Mají tendenci se ukládat dlouhodobě v těle a působit řadu fyzických i psychických problémů. Závislost se rozvíjí relativně pomalu. Nebezpečné jsou především pro jedince psychicky labilní.
- Tlumivé látky (sedativa, hypnotika), všechny mají vedlejší účinky a většina způsobuje návyk. Příznaky jsou např. kolísání nálady, poruchy orientace, později poruchy výživy a spánku.
- Organická rozpouštědla, jsou velmi nebezpečná, často způsobují nevratné poškození orgánových systémů (dýchání, poškození mozku, poruchy krvetvorby) a smrtelné otravy. Závislost se rozvíjí rychle a často následuje přechod k jiným návykovým látkám.
- Stimulancia (pervitin, efedrin, kokain, amfetamin …), jedná se o látky budivé, povzbuzující výkon psychický, ale také fyzický, který je následně vystřídán útlumem někdy úzkostnými stavy a depresemi. Mezi nejnebezpečnější patří pervitin a kokain, které se mohou šňupat nebo aplikovat nitrožilně. Závislost vzniká rychle a je spojena s nebezpečným, nepředvídatelným chováním jedince pod vlivem drogy. Pro děti jsou méně dostupné pro vysokou cenu.
- Halucinogeny (MDMA = extáze, LSD), při akutní intoxikaci se projevují halucinacemi a abnormálním chováním, hrozí selhání krevního oběhu, jaterní poškození, epileptické záchvaty. Po odeznění následuje často deprese, úzkostné stavy a sebevražedné myšlenky. Mezi dospívajícími jsou rozšířené.
- Tabák, závislost vzniká v období dětství a dospívání. Tabákový kouř obsahuje škodliviny, návykový je jenom nikotin.
- Anabolika, nezneužívají se pro bezprostřední psychoaktivní účinky, vliv na psychiku mít mohou. Jsou velmi návykové.
- Hráčství (gambling), často spojováno především s patologickým hráčstvím (o peníze, jež ovládá život závislého na úkor sociálních, materiálních, rodinných a pracovních hodnot). V době dětství a dospívání se především jedná o nadměrné hraní počítačových her, trávení času na internetu apod. není závislostí v pravém slova smyslu, ale může se závislosti podobat (např. potíže se sebeovládáním, zanedbávání jiných aktivit, odvykací syndrom…)
 
Prevence v rodině, ve škole
Primární – snaha odvrátit užívání návykových látek, trénink sociálních dovedností, stanovení hranic ve výchově, systémovost apod.
Sekundární – léčba ambulantní nebo pobytová, podávání substitucí
Terciarní – minimalizace rizik a negativních dopadů užívání návykových látek