Osetrovatelska_pece_o_seniory

10.5 Doporučené postupy při inkontinenci seniorů

10.5 Doporučené postupy při inkontinenci seniorů
 
 
Prvořadým cílem je zachování renální funkce, zajistit kontinenci, zabránit urologickým komplikacím a uroinfekci, ale také zajistit sociální flexibilu, vyloučit technické problémy a dodržet přiměřenost finančních nákladů (KALVACH, 2011).
 
Léčba inkontinence může být farmakologická, operační, reflexní, stimulační, protetická, režimová, injekční (aplikací např. kolagenu, silikonu pod sliznici močové trubice), intermitentní katetrizací. Z ošetřovatelského hlediska je třeba určit typ inkontinence, její povahu a prognózu, také prognózu základního onemocnění, schopnost nemocného o sebe pečovat, spolupráci s rodinou. Poté je pacient vybaven pomůckami, u kterých je nutné sledovat:
- zda brání komplikacím (maceraci pokožky, dekubitům, infekci),
- zda zlepšují kvalitu života nemocného,
- zda posilují důstojnost a sociální aktivity nemocného,
- zda usnadňují péči o takového nemocného,
- zda jsou finančně dosažitelné.
 
Je třeba si uvědomit, že používání inkontinentních pomůcek není terapeutický postup, ale jen symptomatické řešení, které významně ovlivňuje kvalitu života i pocit bezpečí. Proto by pomůcky neměly být předepsány bez předchozího vyšetření pacienta se stanovením diagnózy event. prognózy.
Pomůcky dělíme na absorpční (savé), sběrné a obstrukční (penilní svorka pro muže). Absorpční pomůcky jednorázové zahrnují vložky, vložkové pleny, plenkové kalhotky (s lepítkem či natahovací) a různé velikosti a kvality podložek, fixační kalhotky. Optimální doba použití jednorázové pomůcky jsou 4 hodiny, maximálně až 8 hodin. Při výměně vždy necháme pokožku odvětrat, omyjeme ji, očistíme a usušíme. Existuje celá řada vhodných prostředků, kterými pokožku chráníme (Menalind – pěna, pasta, krém). Upozorňujeme však, že není možné pouze vrstvit tyto prostředky, ideální je, když pokožku můžeme osprchovat, opláchnout vodou. Při výměně pomůcky nikdy nezapomeneme zhodnotit stav pokožky a genitálu. V praxi se setkáváme také s použitím více pomůcek najednou – zavedený močový katétr, plenkové kalhotky a jednorázová podložka. Jde o poměrně velkou finanční zátěž, která nepřináší efekt ani pacientovi ani pečujícím. Systém, jaký bude u pacienta používán, je vždy třeba pečlivě zvážit.
 
„Absorpční pomůcky jsou odlišeny barevně podle jejich savosti (absorpční kapacita po dobu 4 hodin). Podle barevného označení:
- žlutá – lehká inkontinence (100 ml) moče,
- zelená – střední inkontinence (100-200 ml), označení plus,
- světle modrá – těžká inkontinence (200-300 ml), označení extra,
- tmavě modrá, fialová – velmi těžká inkontinence (300 ml a více), označení super, vhodné i při současné inkontinenci stolice“ (KALVACH, 2011, s. 350).
 
Dlouhodobě ležícím pacientům lze nabídnout i další jednorázové pomůcky – prostěradla, podložky, povlaky na přikrývky apod. Velikosti pomůcek jsou zpravidla označeny small, medium a large.
Úhrada pomůcek pro inkontinentní pacienty v domácí péči či sociálním zařízení z prostředků všeobecného zdravotního pojištění se řídí Číselníkem VZP ČR (aktuální verzí). Vzájemná kombinace savých a sběrných pomůcek je omezena (nelze současně v 1 měsíci obojí).
Velmi diskutabilní je používání permanentních močových katétrů (PMK). Jeho zavedení vede k rozšíření močové trubice, poruše svěračů, ochabnutí stěny močového měchýře a vyhasnutí jeho vyprazdňovací funkce. PMK má své indikace u pacientů v bezvědomí, u pacientů s  retencí moči a při rozsáhlejších dekubitech. Pokud jeho zavedení je nezbytné, pak vždy na nejkratší nutnou dobu a před jeho odstraněním je nezbytné pacienta postupně připravit na spontánní močení. Nejprve katétr uzavíráme a poté intermitentně vypouštíme. Po odstranění podkládáme pod pacienta podložní mísu v pravidelných intervalech, v lepším případě jej posazujeme na toaletní židli. V mezidobí vkládáme jednorázové podložky, plenkové kalhotky, anebo síťované kalhotky s vložkou. PMK vyžaduje pečlivou péči i o celý svodný systém, jehož součástí je i močový sáček (s výpustí nebo bez ní). Celý systém také může být uzavřený s filtrem, u něhož není třeba rozpojování.