Osetrovatelska_pece_o_seniory

14.4 Nozokomiální pneumonie

14.4 Nozokomiální pneumonie
 
 
Nozokomiální pneumonie představuje 15-20 % všech nozokomiálních infekcí. Prodlužuje hospitalizaci a výrazně zvyšuje náklady na léčbu. Má vyšší mortalitu než jiné infekce. Zdrojem je prakticky vždy aspirovaná orofaryngeální flóra vlastní nebo získaná za hospitalizace. Výjimečně zdrojem je aspirovaná gastrointestinální flóra. Riziko aspirace zvyšují dysfagické obtíže starých pacientů. Riziko infekce zvyšuje špatná hygiena dutiny ústní (zubní plak). U starých nemocných rozlišujeme nozokomiální pneumonii a také pneumonii vzniklou v zařízeních dlouhodobé péče. Nejzávažnější s nejvyšší mortalitou je ventilátorová pneumonie, která představuje 6-14 %.
 
Rizikové faktory pro vznik nozokomiální pneumonie:
- Zásahy, které zvyšují pravděpodobnost kolonizace potenciálními patogeny (předchozí terapie antibiotiky, kontaminace ventilátoru, snížená žaludeční kyselost).
- Zásahy usnadňující aspiraci orofaryngeální flóry do dolních dýchacích cest (intubace, snížená úroveň vědomí, přítomnost nazogastrické sondy).
- Zásahy snižující obranné mechanizmy dýchacího systému (chronická obstrukční plicní nemoc, vysoký věk, chirurgický výkon nad úrovní pupku).
 
Preventivní opatření k zabránění vzniku nozokomiální infekce představují významnou efektivní péči. Podstatou je zejména úzkostlivá asepse ventilátoru a jeho příslušenství.
 
Diagnostika pneumonie se opírá o symptomy. Pravidelně se u pacientů vyskytuje:
- horečka,
- leukocytóza,
- purulentní sputum,
- RTG snímek s infiltráty (novými nebo měnícími se),
- zvýšené nároky na dodávku O2.
 
Při určování původců pneumonie má svůj význam časový faktor. Infekce vzniklá do 2-4 dnů je vyvolána zpravidla původci běžnými u komunitních pneumonií (Streptococcus pneumoniae a Haemophilus). U starších nemocných může mít závažný průběh i prognózu. Z hlediska prognózy (mortality) je důležité sledovat tyto vstupní faktory:
- tepová frekvence nad 130/min,
- hladina sérové urey nad 30 mmol/l,
- RTG vícečetná zastínění.
 
Pneumonie vzniklé později jsou zpravidla vyvolané původci Streptococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumonie, Enterobakter, Acinetobacter. Na JIP působí velmi závažné problémy.
Léčba nozokomiální pneumonie je zahájena zpočátku aplikací širokospektrých ATB i. v. Dle kultivace a citlivosti na antibiotika je další léčba upravena (ATB dle citlivosti). Doba podávání je nejméně 10 dní, optimálně 14-16, ale i 21 dní.
Obrovský význam má již zmíněná prevence. V sociálních zařízeních či jiných zařízeních dlouhodobé péče se jako efektivní ukazuje také vakcinace pneumokokovou vakcínou, i přesto, že účinnost u starých lidí je 60%.