Osetrovatelska_pece_v_gynekologii

11.3.2 Výhody kojení pro matku

11.3.2 Výhody kojení pro matku
 
 
Kojení má mnoho výhod oproti umělé výživě i pro samotnou matku. Nejdůležitější přednosti kojení pro matku: mléko je vždy čerstvé, přiměřeně teplé, sterilní, je to hotový pokrm, nezatěžuje matku přípravou, mateřské mléko lze podat kdekoliv a kdykoliv, kojení šetří čas a peníze, pozitivně ovlivňuje nabytí hormonální rovnováhy matky po porodu. Pod vlivem kojení se rychleji stahuje děloha do původní velikosti.
Během plného kojení obvykle nedochází k ovulaci, žena je chráněna před otěhotněním. Pokud klesne počet kojení cca pod 5 za 24 hodin, objeví se první ovulační cyklus.
Kojení může mírně narušit tvar a držení prsou, ale následně tím, že se zde může opět ukládat tuková tkáň, naopak pomáhá dostat prsní tkáň do původního stavu. U kojících matek dojde někdy k výskytu zánětu prsu. Kojení napomáhá dosáhnout matkám svou původní hmotnost (pokud je kalorický příjem ženy adekvátní). Vztah mezi matkou a dítětem je lepší, pokud je dítě kojeno.
 
Technika kojení. Velmi důležitým předpokladem úspěšného kojení je vedle zdravé matky a zdravého novorozence také správná technika kojení, jejímž základem je správné držení prsu a správné přikládání dítěte k prsu.
Správné držení prsu. Prsty se nedotýkají dvorce, palec je umístěn vysoko nad dvorcem, prs je podepírán zespodu zbylými čtyřmi prsty, prs nabízíme dítěti tak, aby bylo schopno kromě bradavky uchopit i co největší část dvorce.
Správné přikládání k prsu. Dítě přikládáme k prsu, nikoli prs k dítěti. Kojení nesmí matku bolet ani jí být nepříjemné. Správná vzájemná poloha matky a dítěte je když dítě leží na boku, obličej, hrudník, bříško i kolena směrují k matce, ucho, rameno a kyčle dítěte tvoří jednu linii, matka k sobě dítě přitahuje za raménka a záda, ne za hlavičku.
Polohy při kojení - nejčastější polohy při kojení - vleže na boku, vsedě, boční (fotbalové) držení, doporučuje se nedotýkat se zbytečně hlavičky a tváře dítěte, jinak dochází k matení sacího reflexu. Mezi matkou a dítětem nesmí být žádná překážka (např. spodní ruka dítěte), brada, nos a tváře dítěte se dotýkají prsu, brada je v prsu hluboce zabořená. Dítě nesmí křičet (jazyk je při křiku umístěn nahoře a dítě proto nemůže uchopit bradavku).
 
Správné polohy při kojení
 
Obr. 11.3.2.1- a) Fotbalová - boční poloha, vynikající při nedostatečném vyprazdňování prsu a jako prevence
 
Obr. 11.3.2.1- b) Klasická poloha vsedě, dítě je v náručí maminky, hlavu má v úrovni prsu, pusa je oproti bradavce
 
Obr. 11.3.2.1- c) Poloha v leže - výborná na kojení v noci, hlavu dítěte je pohodlně podepřená
 
Obr. 11.3.2.1- d) Příční poloha výborná na začátku - takto si matka dokáže dítě správně přiložit - fixuje hlavičku, druhou rukou prs
 
Obr. 11.3.2.1- e) Tanečník - také výborná na nácvik správného přikládání miminka s refluxem, často blinkajícího
 
Obr. 11.3.2.1- f) Po operačním porodu - císařský řez, pod dítě si matka dá polštář, aby chránila řez
 
Obr. 11.3.2.1- g) Na zádech vleže - při hltavém pití a vysoké tvorbě mléka - mléko teče proti gravitaci, také po císařském porodu i při prvním přiložení po porodu
 
Obr. 11.3.2.1- h) Vertikální poloha - také vhodná pro nácvik, přikládání nezralých miminek, při hltavém pití, reflexu
 
Obr. 11.3.2.1- ch) Kojení oběma rukama - po narození, kdy si mamka neumí přiložit dítě a má velké prsy, miminko drží druhá osoba
 
Obr. 11.3.2.1- i) Kojení dvojčat - jsou to vlastně dvě fotbalová polohy
 
Pomůcky ke kojení - vložky do podprsenky – ochrana oděvu, chrániče bradavek – ochrana a léčba poškozených bradavek, formovaní bradavek – léčba vpáčených bradavek v těhotenství, gelové prsní vložky (na studené a teplé obklady), sběrač mléka – ochrana oděvu, odsávačky (elektrické, manuální) – stimulace laktace, relaxace.
 
 
Obr. 11.3.2.3 Kontaktní kojící klobouček
 
 
Obr. 11.3.2.4 Elektrická prsní odsávačka
 
Péče o prsy – prevence poruch laktace - správná technika přikládání k prsu, dokonalé a pravidelné vyprazdňovaní prsu, ošetřování bradavek reepitelizační masti, udržovat bradavky v suchu (v případě odkapávání mléka používání vložek do podprsenky), nenechávat dítěti v ústech bradavku déle, než je nutné pro nakrmení (macerace ve vlhku).