Radiologie_a_nuklearni_medicina

8.2.7 Intervenční neuroradiologie

8.2.7 Intervenční neuroradiologie
 
 
Od počátku sedmdesátých let 20. století vznikl s rozvojem katetrizačních technik nový obor – intervenční neuroradiologie. Není vždy snadné rozhodnout, jaké řešení patologického stavu pro daného pacienta bude nejoptimálnější. Musíme vzít v úvahu možná rizika morbidity a pochopitelně i mortality, a proto níže uvedené techniky jsou vyhrazeny vysoce specializovaným pracovištím, a i na těchto oddělení jsou prováděna poměrně úzkým týmem odborníků. Důvodem je zvláště známá skutečnost, že dané techniky vyžadují dlouhodobý trénink a skoropodmínkou je provádět dostatečný počet výkonů v určitém čase. Nutností je i snadná dostupnost dalších specialistů (anesteziologů, neurologů) a zvláště neurochirurgického pracoviště při řešení možných komplikací. Z výše uvedených důvodů by bylo vzhledem k charakteru této učebnice zcela nelogické uvádět podrobně jednotlivé postupy i vzhledem ke skutečnosti, že existují erudované publikace zabývající se touto tematikou, které jsou určeny pro tuto vcelku malou skupinu lékařů.
 
Endovaskulární výkony při cévních mozkových příhodách
Častým diagnostickým zjištěním při CMP, ale i u některých pacientů jako náhodný nález, je zúžení nebo uzávěr marginálních cév, které přivádějí krev k mozkové tkáni. V současné době obvykle diagnostikované na základě neintervenčních modalit: Dopplerovy metody, MRA a CTA. Nejčastěji dochází k zúžení ACI v místě odstupu ze společné krkavice, dále na odstupech hlavních cév z oblouku aorty, pochopitelně se může stenóza objevit na kterémkoliv úseku. Řešení této stenózy indikujeme při uzávěru 50 % lumina cévy v případě, že je tato stenóza symptomatická, tedy zdrojem klinických příznaků. Při uzávěru 70–80 % pak uvažujeme o intervenčním řešení i při asymptomatickém zúžení, tedy bez klinických projevů. Nabízejí se dvě možnosti: jednak neurochirurgické odstranění trombu (karotická endarterektomie), nebo endovasculární léčba aplikací stentu. Obě tyto modality mají prakticky stejné množství komplikací.
 
Léčba aneuryzmat mozkových tepen
Většina aneuryzmat vzniká během embryonálního vývoje s převahou lokalizace na Willisově okruhu. V léčbě se nabízí možnost neurochirurgického přístupu nebo endovaskulární léčba se zavedení odpoutávající kovové spirály do tepenné výdutě, která způsobí trombózu v daném aneuryzmatu. Operační výkon je nutné provádět nejpozději do 2–3 dnů od počátku subarachnoidálního krvácení (pro nástup spasmů cév), nebo pak s časovým odstupem alespoň 6 týdnů. Problémem je skutečnost, že právě v tomto období dochází k recidivám krvácení.
 
Léčba arteriovenózních malformací
Nabízí se několik možností – každá má své výhody a rizika.
- Neurochirurgická léčba řeší okamžitě daný problém.
- Endovaskulární léčba spočívá v aplikaci akrylátového lepidla do malformace po její předchozí katetrizaci. Někdy jde pouze o zákrok, který vede ke zmenšení malformace a poté následuje chirurgická léčba. Uvedená modalita má opět svá úskalí, je možná revaskularizace po aplikaci akrylátového lepidla, nebo může lepidlo protéci cévním zkratem malformace dříve, než stačí zatuhnout a způsobí uzávěr normálního cévního řečiště. Samozřejmě jako u všech endovaskulárních výkonů může dojít k vytvoření trombu na katétru, k jeho uvolnění...
- Ozáření gama nožem nebo lineárním urychlovačem je doporučováno u malformací velikosti do 3 cm. Princip spočívá v „poškození“ endotelu cév v malformaci zářením a v optimálním případě následnou trombózou malformace. Nevýhodou je, že k trombotizaci dochází s časovým odstupem 1–2 roků a v této době může docházet k recidivě krvácení z malformace. Samostatnou kapitolou je endovaskulární léčba cévních malformací míchy a páteře, která má značné množství komplikací, technicky je velmi náročná a vyžaduje značné zkušenosti.
 
Hypervaskularizované tumory v oblasti hlavy jsou (častěji zásobené z ACE) v některých případech před operačním výkonem embolizovány, čímž se sníží krvácení během operačního výkonu. Endovaskulární léčba má své místo i v lézích cév traumatického původů, například při disekujícím aneuryzmatu.