Zdravy_zivotni_styl
4.1 Zásady, cíle a metody výchovy ke zdravému životnímu stylu
4.1 Zásady, cíle a metody výchovy ke zdravému životnímu stylu
Výchova ke zdravému životnímu stylu je proces poskytování informací a rad ke správnému způsobu života, který napomáhá k rozvoji znalostí a dovedností.
Cíl výchovy ke zdraví
Hlavním cílem výchovy ke zdravému životnímu stylu je dosáhnout změny chování, které vyžaduje zdravotní stav jednotlivců a komunit.
Výchova ke zdravému životnímu stylu umožňuje kontrolu nad vlastním zdravím a vede k optimalizaci postojů a návyků pro zdravý způsob života a dosažení maximální možné kvality života. Výchova ke zdravému životnímu stylu je nezbytnou součástí edukace pacientů v sekundární a terciální prevenci.
Výchova ke zdravému životnímu stylu je součástí celkové zdravotní politiky státu, jejíž naplňování je úkolem všech resortů.
Výchova ke zdravému životnímu stylu je součástí komplexního přístupu k pacientům, handicapovaným a ke zdravým lidem v prevenci nemocí a podpoře zdraví.
Metodické centrum výchovy ke zdravému životnímu stylu je Státní zdravotní ústav s dislokovanými pracovišti podpory zdraví v krajích, avšak zásadní podíl na výchově ke zdravému životnímu stylu zdraví mají i ostatní rezorty a organizace.
Náplní výchovy ke zdravému životnímu stylu je edukace jednotlivců, komunit a celé populace všech věkových, sociálních a etnických kategorií.
Výchova ke zdravému životnímu stylu je součástí realizace lokálních a celospolečenských programů a v současnosti je prioritou plnění programu Zdraví 21.
Hlavní zásady výchovy ke zdravému životnímu stylu
Edukace ke zdravému životnímu stylu musí být soustavná, systematická, komplexní a důsledně promyšlená činnost.
Tato činnost musí být cílená vzhledem k věku, pohlaví, vzdělání a konkrétním problémům jedince nebo komunity v oblasti zdravotní, psychické, sociální a společenské.
Obsahová náplň výchovy ke zdravému životnímu stylu musí být aktualizovaná nejnovějšími poznatky z oblasti vědy a výzkumu.
Výchova ke zdravému životnímu stylu musí respektovat životní prostředí a intelektové schopnosti osloveného jedince.
Výchova ke zdravému životnímu stylu musí vyvolat osobní zainteresovanost každého jedince.
Metody práce v rámci výchovy ke zdravému životnímu stylu
Metody práce musí být přizpůsobeny specifickým cílům a mají různé postupy dle aktuální potřeby a naléhavosti jevu, kterým se zabývají.
Upoutání pozornosti k danému problému - velkoplošná reklama, televizní spoty, plakáty, kampaně.
Sdělení základních informací - upozornění, doporučení, rady – letáky, kalendáře, články v novinách, televizní a rozhlasové krátké pořady.
Sdělení obsažnějších informací a návodů - edukace ke změně postojů (obsáhlejší televizní a rozhlasové pořady, brožury, knihy, přednášky a besedy, internetové stránky).
Poskytnutí návodů a metod ke změně chování - intervenční postupy (soubory doporučení a postupů, interaktivní počítačové programy, receptáře, výstavy, kurzy a systematické výukové plány).
Obsahové priority výchovy ke zdravému životnímu stylu
Děti a mládež
předškolní věk - zásady správné výživy, pohyb, osobní hygiena, denní režim, základy prevence nejčastějších nemocí, seznámení se s lékařem
školní věk - zdravý životní styl, správný režim práce a odpočinku, duševní hygiena, základy sexuální výchovy, protikuřácká, protialkoholová a protidrogová výchova, prevence nejčastějších nemocí
dorostový věk - zdravý životní styl, sexuální výchova - zdravý sexuální život, prevence HIV/AIDS, prevence drogových závislostí, výběr povolání, prevence úrazů.
Zdravotně výchovné materiály vydané v rámci výchovy ke zdravému životnímu stylu dětí a mládeže
Rodiče
výchova dětí, zdravý životní styl, prevence kuřáctví, alkoholismu a drogových závislostí dětí a mládeže, zásady prevence a léčby nejčastějších onemocnění, orientace v systému zdravotnictví.
Zdravotně výchovné materiály vydané v rámci výchovy ke zdravému životnímu pro rodiče dětí a mládeže
Dospělá populace
zdravý životní styl, vliv pracovního a životního prostředí na zdraví, duševní hygiena- prevence stresu, zásady prevence a léčby nejčastějších onemocnění, orientace v systému zdravotnictví.
Senioři
životní styl ve stáří (podpora zdravé výživy a pitného režimu), zásady překonávání snižování fyzických a duševních sil ve stáří, zásady prevence a léčby nejčastějších onemocnění, orientace v systému sociální a zdravotní péče, prevence úrazů.
Pacienti
rady v nemoci, diety, doporučení ke kompenzaci poruch zdraví, využití zdravotních pomůcek.
Komunity
informace jsou podávány ve školách základních, mateřských, středních, podnicích, municipalitách.
Zdravotně výchovný materiál vydaný v rámci výchovy ke zdravému životnímu stylu v komunitě (Škola podporující zdraví)
Výchova ke zdravému životnímu stylu je cílena na:
- jednotlivce zdravé, nemocné nebo ohrožené na zdraví
- skupiny obyvatelstva s ohledem na věk, diagnózy, profesní skupiny
- speciální problematiku žen
- osoby žijící v určitém rizikovém prostředí
- komunitu (škola, podnik, město)
- celou populaci s využitím celostátních, regionálních či místních sdělovacích prostředků