Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

7.5 Diagnostika

7.5 Diagnostika
 
 
Bohužel, naprostá většina příznaků onemocnění, je známkou pokročilé nádorové nemoci. Pacientky obvykle nacházejí resistenci v části prsu nebo poblíž prsu, případně v podpaždí, podezření budí i „citlivé“ bradavky. Na pohled je patrná změna ve velikosti či tvaru prsu, vtažení bradavky, otok prsu. Ke kožním změnám patří šupinatění, zarudnutí či „pomerančový“ vzhled kůže prsu. Výtok z bradavky je méně obvyklý. U zanedbaných onemocnění najdeme exulceraci nádoru.
Důležitou roli v diagnostice hraje samovyšetřování prsů. Při něm lze nalézt nádor od 20 mm čily i počáteční formy onemocnění. Toto vyšetření však v žádném případě nemůže nahradit mamografické nebo ultrazvukové vyšetření. Jak provádět samovyšetření? 
 
V následující citaci uvádíme materiál schválený Českou onkologickou společností ČLSJEP.
Lehněte si s polštářem pod svým pravým ramenem a pravou paži si založte za hlavu.
Bříšky tří prostředních prstů levé ruky prohmatejte pravý prs, zda nenajdete bulku.
Tlačte dostatečně pevně. Pokud si nejste jista, jak silně přitlačit, promluvte si se svým lékařem.
Pohybujte se po prsu v kruzích, nahoru a dolů a celý jej vyšetřete. Dělejte to pravidelně vždy stejným způsobem. Tak budete své prsy dokonale znát. Musíte si všímat hlavně případných změn v prsou proti minulému vyšetření.
Podobně opakujte vyšetření u levého prsu.
Pokud naleznete jakékoliv změny, ihned se spojte se svým lékařem.
Opakujte vyšetření obou prsů vstoje, s jednou rukou za hlavou. Správná pozice ulehčí vyšetření vrchní vnější části prsu (směrem k podpažní jamce). Zde se objeví asi polovina zhoubných nádorů prsu. Můžete také toto vyšetření provést ve sprše. Některé změny v prsech se snadněji najdou, když je kůže mokrá a kluzká.
Pro větší bezpečnost můžete prsy kontrolovat před zrcadlem. Všímejte si hlavně změn v oblasti bradavek, zarudnutí nebo otoku.
 
Klinické vyšetření prsů je součástí preventivních prohlídek u gynekologa.
Při podezření na nádorové onemocnění se v současnosti nespoléháme na klinické vyšetření.
Nastupují další metody, díky kterým můžeme potvrdit diagnózu, nebo ji vyloučit.
Suverénní diagnostickou metodou je již dříve zmíněná mamografie. V nejasných případech, kdy nám pomůže punkční biopsie pod kontrolou ultrazvuku. Tou získáme vzorek tkáně pro histologické vyšetření. Tak lze s vysokou spolehlivostí zjistit, zda se jedná o nádor, nebo o nezhoubné onemocnění prsu.
Před rozhodnutím o způsobu léčby provádíme ještě sonografii břicha k vyloučení metastáz do jater, prostý snímek plic k vyloučení metastáz do plic a scintigrafii skeletu k vyloučení či ověření metastáz do kostí.