Radiologie_a_nuklearni_medicina

3.7 Zásady podávání kontrastních látek

3.7 Zásady podávání kontrastních látek
 
 
Kontrastní látka může být podávána pouze na pracovišti, které je zabezpečeno léčebnými prostředky pro léčbu nežádoucích reakcí a pro kardiopulmonální resuscitaci. Personál aplikující kontrastní látky musí být proškolen v léčbě nežádoucích reakcí a kardiopulmonální resuscitaci.
 
Kontrastní látky uchováváme při pokojové teplotě, nevystavujeme RTG paprskům a chráníme před světlem. Po otevření lahvičky ji spotřebujeme do 24 hodin. Vysoce koncentrované přípravky je nutné před vyšetřením ohřát na tělesnou teplotu, protože zahřátá kontrastní látka je z důvodu snížení viskozity lépe snášena. Stabilita kontrastních látek je garantována výrobcem většinou po dobu 3-5let.
 
Množství podávané kontrastní látky upravujeme podle hmotnosti pacienta a typu vyšetření. Při renální insuficienci se maximální množství kontrastní látky určuje podle aktuální hladiny kreatininu v krvi.
Zatímco u MR vyšetření se obvyklé množství podávané paramagnetické kontrastní látky pohybuje okolo 10 ml, při CT a AG vyšetření množství podávané jodové kontrastní látky může dosáhnout i 150 ml. Při aplikaci menšího množství kontrastní látky (RTG, MR, UZ) podáváme kontrastní látku většinou z ruky, při aplikaci větších množství (CT, AG) používáme tlakovou stříkačku. Ta umožňuje podávání kontrastní látky stálou zvolenou rychlostí v předem určeném objemu a zajišťuje též její zahřívání. Tlaková stříkačka se skládá ze stojanu, na kterém jsou umístěny držáky pro lahvičky s fyziologickým roztokem a kontrastní látkou, ty jsou systémem hadiček napojeny na pacienta. Nedílnou součástí je ovládací pult, na kterém si nastavujeme množství a rychlost aplikace kontrastní látky. Před spojením hadiček tlakové stříkačky se spojovací hadičkou pacienta je důležité dokonalé odvzdušnění k eliminaci možnosti vzniku vzduchové embolie.
 
Obrázek č. 3.2 Tlaková stříkačka
  
Největší množství reakcí způsobují jodové kontrastní látky, zejména kontrastní látky ionické. Proto je důležité znát relativní kontraindikace jejich podávání a zásady, které musíme dodržovat před a po podání jodové kontrastní látky