Zdravotnicke_pravo_ve_vztahu_k_osetrovatelstvi

8.1.5 Psychochirurgické výkony

8.1.5 Psychochirurgické výkony
 
 
Psychogirurgickými výkony se rozumí neurochirurgický výkon, který se provádí k odstranění nebo zmírnění příznaků duševní nemoci v případě, kdy jsou již jiné léčebné metody vyčerpány, a pokud existuje vysoká míra pravděpodobnosti, že výkon bude účinný.[1]
 
Psychochirurgický výkon lze provést pacientovi staršímu 18 let na základě jeho písemného souhlasu a kladného stanoviska odborné komise. U nezletilého pacienta nebo pacienta zbaveného způsobilosti k právním úkonům je třeba písemný souhlas jeho zákonného zástupce, kladné stanovisko odborné komise a souhlas soudu místě příslušného poskytovateli. (Podle nového občanského zákoníku však již nelze občana zbavit svéprávnosti – dříve způsobilosti k právním úkonům, ale je možno tuto pouze omezit.)
 
Odbornou komisi ustanovuje ministerstvo zdravotnictví. Ta podá pacientovi, resp. jeho zákonnému zástupci informaci o povaze zdravotního výkonu, jeho trvalých následcích a rizicích.
 
S prováděním psychochirurgického výkonu lze započít, jen pokud k tomu dal pacient, resp. jeho zákonný zástupce bezprostředně před jejím započetím písemný souhlas.

[1]§ 24, odst. 1 zákon č. 373/2011 Sb.