Osetrovatelska_pece_o_dite

18.1.5 Možnosti aplikace inzulínu

18.1.5 Možnosti aplikace inzulínu
 
 
Inzulín má koncentraci 100 IU/ml
Inzulínová stříkačka, která je vyrobena výhradně pro aplikaci inzulínu. Má stupnici, která umožňuje rychlou orientaci a jistotu správně podané dávky. V posledních letech se téměř nepoužívá pro domácí léčbu.
Inzulínové pero, aplikace je jednodušší a dávkování přesnější. Do inzulínových per se vkládají speciální náplně (cartridge), což jsou skleněné nádobky s inzulínem o objemu 3 ml.
Předplněná pera pro jednoúčelové použití novinka v posledních dvou letech, jde o jednoúčelová předplněná pera, po spotřebování inzulínu se pero vyhazuje a nemocný použije další. Do budoucna zřejmě hlavní aplikační technika. Výhodou je nižší cena než u klasických cartridgí a snažší manipulace (není třeba vkládat cartrige), v případě poruchy má nemocný k dispozici hned další funkční pero.
Inzulínová pumpa, je přístroj o velikosti mobilního telefonu. Pumpa se zásobníkem jsou uloženy mimo tělo, inzulín se do těla dostává pomocí infuzního setu a kanyly zavedené do podkoží. Infuzní set je nutné měnit každé 3–4 dny.
Kontinuálně dávkuje malá množství inzulínu (bazální rychlost), která pokrývají celodenní běžnou potřebu inzulínu ze 40–60 % a napodobuje tak chybějící sekreci slinivky břišní. Zbývajících 60–40 % potřebné denní dávky inzulínu rozdělujeme do bolusových dávek. Minimem jsou 3 bolusové dávky, tj. ke všem hlavním jídlům denně.
Rozlišujeme 3 základní typy bolusu: prandiální (= k jídlu), korekční (= při hyperglykémii), speciální (např. při plnění setu nebo kanyly).
Komplikace léčby inzulínovou pumpou – hyperglykémie a ketoacidóza, hypoglykémie, komplikace v místě vpichu kanyly.