Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

8.2.2 Korpuskulární záření

8.2.2 Korpuskulární záření
 
 
Je tvořeno hmotnými částicemi. Na rozdíl od elektromagnetického záření má v tkáních doběh. To znamená, že v závislosti na charakteru částice je v tkáni zcela pohlceno.
 
Záření alfa
Záření α se skládá ze dvou protonů a dvou neutronů, jde tedy o jádro helia. Zářiče alfa nejsou terapeuticky využívány vzhledem k tomu, že dolet částice α v tkáni je malý řádově jde o mikrometry.
 
Záření beta
Záření β je tvořeno rychlými elektrony nebo pozitrony se značným rozsahem energií. Elektrony jsou z jádra emitovány při samovolné přeměně jaderného neutronu na proton, elektron a antineutrino. Terapeuticky jsou využívány rychlé elektrony, jejichž zdrojem je lineární urychlovač a zářiče beta (izotopy Yttria a Stroncia.)
Interakce záření beta s tkání. Vnikne-li do látky elektron, pak při svém průletu kolem atomů působí elektrickými odpudivými silami na elektrony, které vyráží z atomového obalu. Vyražený elektron se vrací zpět na svou orbitu a vyzáří energii ve formě fotonu. Terapeutický efekt vzniká na základě fotoelektrického jevu způsobeného tímto fotonem.
 
Neutrony
Nejsou toho času standardně léčebně využívány vzhledem k technologickým možnostem, které máme k dispozici standardně léčebně využívány.
Protony
Zdrojem protonů je cyklotron produkující protonový svazek o vysoké energii. Léčba protony je v současnosti indikována u některých malignit (nádory sítnice, nádory míchy, dětské nádory, nádory hlavy a krku).