Farmakologie

3.1 Léčiva dutiny ústní

3.1 Léčiva dutiny ústní
 
 
Trávení a vstřebávání živin začíná již v dutině ústní, kde slinné žlázy denně produkují okolo 1,5l slin (pH 7,0). Sliny obsahují jednak ptyalin, který začíná štěpit škrob a dále mucin, který má mnoho rozličných funkcí (napomáhá polykání potravy, usnadňuje pohyb jazyka, má antimikrobiální účinky, atd.). Sekrece slin je regulována prostřednictvím vegetativního nervstva: stimulací sympatiku dochází k sekreci hustých vazkých slin, zatímco stimulace parasympatiku vyvolává hojnou sekreci řídkých slin. 
Snížená sekrece slin je spojena s některými patologickými stavy a především s blokádou parasympatiku. Zvýšenou sekreci slin vyvolávají látky stimulující vegetativní nervový systém či látky s hořkou chutí.
 
Sekreci slin je možno stimulovat s pomocí tzv. amar, tyto látky stimulují nejenom sekreci slin, ale zvyšují i chuť k jídlu a stimulují žaludeční sekreci. Amara (hořčiny) představují různorodou skupinu látek s hořkou chutí – využívají se extrakty (tinktury) z některých rostlin jako např. z kořene hořce, nati pelyňku, zeměžluče či vachtového listu. Běžně se podávají asi 15 minut před jídlem a mohou být účinné pouze za předpokladu funkčně schopných sekrečních orgánů.
Většina ostatních přípravků užívaných v ústní dutině spadá mezi běžné hygienické prostředky, jako jsou různé ústní vody a zubní pasty.