Ochrana_verejneho_zdravi

3.2 Současná právní úprava ochrany veřejného zdraví - „zákon č. 258/2000 Sb.“

3.2 Současná právní úprava ochrany veřejného zdraví - „zákon č. 258/2000 Sb.“
 
  
Parlament České republiky přijal dne 14. července roku 2000 zákon č. 258 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, který nabyl platnosti 1. ledna 2001. Zákon byl uveřejněn ve Sbírce zákonů v částce 74/2000.
Tento předpis nahradil dnes již v mnoha směrech překonaný zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, a vymezil práva a povinnosti fyzických a právnických osob v ochraně veřejného zdraví a působnosti a pravomoci soustavy orgánů ochrany veřejného zdraví ve státní správě ochrany veřejného zdraví. Protože jde o průřezový zákon, který zasahuje do řady oblastí života, muselo dojít ke změně některých souvisejících zákonů.
 
Všechny stávající hygienické předpisy, stávající vyhlášky a normy byly dnem nabytí platnosti zákona (tj. 1.1.2001) zrušeny a nahrazeny novými vyhláškami, které blížeji specifikují práva a povinnosti fyzických a právnických osob, uvedených v tomto zákoně. (Některé platily okamžitě od 1.1.2001, některé s půlročním až ročním odstupem).
 
„Zákon č. 258/2000 Sb.“ sám upravil otázky zdravotní nezávadnosti vod, ochranu před hlukem a vibracemi a neionizujícím zářením. Přenesl pravomoci orgánů ochrany veřejného zdraví v úseku ochrany ovzduší a půdy na orgány složkové ochrany životního prostředí.
 
Zákon o ochraně veřejného zdraví stanovuje rozsah veřejného zájmu v ochraně zdraví populace a jejích skupin (veřejného zdraví) a s tím související povinnosti osob. Pro výkon státní kontroly (státního zdravotního dozoru) vymezuje působnost a pravomoc orgánů ochrany veřejného zdraví.
 
Zákonem se zužuje dřívější rozsah hygienického schvalování návrhů na dovoz a výrobu výrobků před zahájením dovozu (výroby). Vychází se z toho, že specifické zákony podřadily některé dosud schvalované činnosti pod jiné režimy, například posuzování shody. V ostatních případech se individuální schvalování nahrazuje širší právní úpravou, tj. právními předpisy. Tím se odstraňují v oblasti zdravotnictví překážky volného oběhu výrobků a nadměrná byrokracie, která sama o sobě nemůže garantovat zdravotně nezávadné výrobky na trhu, neboť není dokladem o tom, co výrobce nebo dovozce skutečně na trh uvede. Toto východisko zákona je plně v souladu s právem Evropských společenství.
 
Zákon a jeho prováděcí právní předpisy jsou v souladu s ústavním pořádkem České republiky a mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána.
V jednotlivých oblastech právní úpravy byl připraven a je průběžně novelizován podle směrnic Evropské unie a je tedy kompatibilní s komunitárním právem.
 
Ochrana veřejného zdraví je definována v „zákoně č. 258/2000 Sb.“ HLAVA I ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ § 2 Vymezení základních pojmů